Londyńska misja UKE

Między 27 a 29 kwietnia w stolicy Wielkiej Brytanii prezes Urzędu będzie zachęcać zagranicznych inwestorów do zakupu nowych częstotliwości. Wśród zainteresowanych są między innymi Hutchison i Vodafone

Publikacja: 03.04.2009 01:36

W Polsce wkrótce staną nadajniki operatora oferującego pakiet usług telefonii mobilnej.

W Polsce wkrótce staną nadajniki operatora oferującego pakiet usług telefonii mobilnej.

Foto: PAP

Trzydzieści różnych firm wyraziło zainteresowanie zakupem nowych częstotliwości rozdzielanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Z Anną Streżyńską, szefową UKE, podczas jej zapowiadanego pobytu w Londynie spotkają się w tej sprawie między innymi przedstawiciele Hutchison Telecom i Vodafone, współwłaściciela Plusa.

[srodtytul]Rozmowy w Londynie[/srodtytul]

„Misja” UKE będzie prowadzić rozmowy z potencjalnymi inwestorami między 27 a 29 kwietnia 2009 r. w Londynie. – Będziemy proponować pakiet częstotliwości 2,6 i 2,3 GHz oraz pasmo 470–860 MHz umożliwiające świadczenie usług w zakresie szerokopasmowego internetu, telefonii i telewizji oraz innych usług mobilnych – mówi Streżyńska.

Szefowa UKE zapytana o wartość oferowanych częstotliwości stwierdza, że podczas recesji, gdy inwestorzy liczą każdy grosz, trudno przewidzieć, jakie kwoty uda się uzyskać. Przypomina jednak, że półtora roku temu tylko za częstotliwość 2,6 GHz Szwedzi otrzymali 1 mld euro.

Streżyńska dodaje, że do spotkania w Londynie miało dojść wcześniej, ale przedstawiciele Vodafone i Hutchison poprosili o kilka tygodni więcej na przygotowanie się do rozmów. – To na ich prośbę przesunęliśmy spotkania na koniec kwietnia – wyjaśnia Streżyńska. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami obu firm.

Prezes UKE liczy także na udział w przetargach i aukcji polskich operatorów komórkowych. W konsultacjach dotyczących przetargu uczestniczyły wszystkie większe telekomy: PTK Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa, P4 oraz Polkomtel.

– Mam nadzieję, że do walki stanie także Polsat aspirujący do roli potęgi medialno-telekomunikacyjnej. Przyszłość należy bowiem do mobilnych mediów – stwierdza Streżyńska.

[srodtytul]Pierwszy przetarg w maju[/srodtytul]

– W połowie maja ogłosimy przetarg na pierwszą część częstotliwości 2,6 GHz przeznaczoną dla dostawcy mobilnego internetu – zapowiada szefowa UKE. Dodaje, że podmiot, który wygra przetarg, przez trzy lata będzie dostarczał internet za darmo i dlatego w tym przetargu decydującym kryterium nie będzie cena.

– Trwają jeszcze analizy, jakie będą parametry techniczne darmowego dostępu do sieci, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to internet z sesją przerywaną co 30 minut lub co godzinę, o prędkości 256 kb/s lub 512 kb/s – wyjaśnia Streżyńska. Jej zdaniem, wybrany operator równolegle będzie mógł świadczyć usługi komercyjne, ale nie wcześniej niż uruchomi darmowy dostęp do internetu.

[srodtytul]Aukcja w czerwcu[/srodtytul]

Drugą część częstotliwości 2,6 GHz podzielono na cztery pakiety. Każdy z nich zostanie sprzedany za najwyższą kwotę zaoferowaną podczas aukcji, która odbędzie się za dwa miesiące.

– Aby ją przeprowadzić, potrzebne jest jeszcze rozporządzenie ministra infrastruktury, nad którym prace już trwają – mówi Streżyńska. Szefowa UKE informuje, że urząd organizował już próbne aukcje z udziałem przedstawicieli izb gospodarczych. – Chcieliśmy sprawdzić, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i aukcja się uda – wyjaśnia Streżyńska.

[srodtytul]Oferta dla małych operatorów[/srodtytul]

UKE planuje już kolejne przetargi. – Przetarg na częstotliwość 2,3 GHz odbędzie się prawdopodobnie w 2010 r. To pasmo jest przeznaczone dla mniejszych operatorów do świadczenia wszystkich usług mobilnych – mówi prezes urzędu regulacyjnego. Jej zdaniem, w ręce mniejszych telekomów powinna trafić również częstotliwość 10 GHz.

[ramka][b]Telewizja cyfrowa[/b]

Pakiet oferowany przez UKE zawiera także częstotliwości 470–860 MHz, które będzie można zagospodarować najwcześniej w 2012 r. Dlaczego? Obecnie pasmo to jest zajęte przez nadawców telewizyjnych. Częstotliwości zostaną uwolnione po uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej i wyłączeniu nadajników analogowych. Prace nad tym projektem utknęły jednak w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.[/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów