– To dopiero początek. Na razie otworzyliśmy stronę internetową zawierającą najpotrzebniejsze informacje związane z cyfryzacją telewizji – mówi Anna Streżyńska, szefowa UKE. Dodaje, że do urzędu wpływa wiele pytań w tej sprawie.
– W ubiegłym tygodniu wykupiliśmy domenę internetową specjalnie pod tę działalność edukacyjno-informacyjną – informuje Streżyńska. Wiadomo, że UKE poprosił o współpracę w gromadzeniu materiałów Ministerstwo Infrastruktury. Czego można dowiedzieć się, korzystając z nowego serwisu UKE? Na stronie znajdują się informacje dotyczące wymagań technicznych urządzeń służących do oglądania nowej telewizji naziemnej.
Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej będzie odbywać się podobnie jak z obecnej telewizji naziemnej. Do posiadanego telewizora i anteny trzeba będzie tylko dołączyć tzw. dekoder, zwany set-top boksem. Jeśli ktoś planuje wymianę telewizora, to powinien nabyć taki, który posiada już wbudowany dekoder obrazu w systemie MGE4 i dźwięku zakodowanego zgodnie ze standardem MP2 (MUSICAM).
UKE opublikowało harmonogram wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Wynika z niego, że najwcześniej, bo już we wrześniu 2009 r., nowe programy zobaczą widzowie na przykład w Zielonej Górze, Poznaniu i Warszawie.