Zdaniem MF, świadczy o tym spora różnica między oczekiwaniem, jak będą kształtować się stopy procentowe w Polsce i w strefie euro (pokazują to kontrakty na poziom stóp – IRS).
Resort zauważa, że dysproporcja nasiliła się szczególnie po kwietniowej publikacji danych na temat deficytu sektora finansów publicznych w Polsce na koniec 2008 r. (niespodziewanie sięgnął 3,9 proc. PKB). Zgodnie z metodologią przyjętą przez MF, do tego momentu kształtowanie się krzywych IRS wskazywało, że rynek oczekuje przyjęcia euro w 2014 r. Po ujawnieniu informacji o nadmiernym deficycie analiza kontraktów na stopę procentową sugerowała już, że będzie to dopiero rok 2019.
Z kalendarza wydarzeń przedstawionego przez ministerstwo wynika jednak, że uchylenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski może nastąpić w drugim kwartale 2013 r., co oznaczałoby, że euro moglibyśmy przyjąć na początku 2014 r.
Resort przyznaje, że obecnie Polska wypełnia tylko kryterium stóp procentowych. Polska nie spełnia za to ani kryterium fiskalnego, ani kryteriów inflacji i zmienności kursu walutowego.