Zdaniem MF, świadczy o tym spora różnica między oczekiwaniem, jak będą kształtować się stopy procentowe w Polsce i w strefie euro (pokazują to kontrakty na poziom stóp – IRS).

Resort zauważa, że dysproporcja nasiliła się szczególnie po kwietniowej publikacji danych na temat deficytu sektora finansów publicznych w Polsce na koniec 2008 r. (niespodziewanie sięgnął 3,9 proc. PKB). Zgodnie z metodologią przyjętą przez MF, do tego momentu kształtowanie się krzywych IRS wskazywało, że rynek oczekuje przyjęcia euro w 2014 r. Po ujawnieniu informacji o nadmiernym deficycie analiza kontraktów na stopę procentową sugerowała już, że będzie to dopiero rok 2019.

Z ka­len­da­rza wy­da­rzeń przed­sta­wio­ne­go przez mi­ni­ster­stwo wy­ni­ka jed­nak, że uchy­le­nie pro­ce­du­ry nad­mier­ne­go de­fi­cy­tu wo­bec Pol­ski mo­że na­stą­pić w dru­gim kwar­ta­le 2013 r., co ozna­cza­ło­by, że eu­ro mo­gli­by­śmy przy­jąć na po­cząt­ku 2014 r.

Resort przyznaje, że obecnie Polska wypełnia tylko kryterium stóp procentowych. Polska nie spełnia za to ani kryterium fiskalnego, ani kryteriów inflacji i zmienności kursu walutowego.