Szykuje się gorąca dyskusja. Koalicję dzieli podejście do prywatyzacji spółek energetycznych. Resort gospodarki nie zgadza się, by grupy energetyczne Tauron i Energa zamiast na giełdę, trafiły w ręce inwestorów strategicznych. Sprzedaż obu tych firm mogłaby zasilić budżet kwotą 20 mld zł, czyli ponad połową przychodów, na które liczy minister skarbu do końca 2010 r. (36,7 mld zł). Aby sprzedać je poza giełdą, rząd musiałby zmienić obowiązującą strategię dla energetyki. Zmiana rządowego programu – tym razem dla górnictwa – byłaby też konieczna w przypadku sprzedaży 65 proc. pakietu akcji Bogdanki.
[srodtytul]Co z Lotosem i KGHM?[/srodtytul]
Emocje rozpalają też dwie nowe spółki na liście, przygotowanej przez resort skarbu 7 lipca, czyli Lotos (pakiet SP miałby zmniejszyć się do 51 proc. akcji) i KGHM, w przypadku którego Skarb Państwa dopuszcza sprzedaż od 10 do 41 proc. akcji spółki i wprowadzenie w statucie zapisów gwarantujących mu utrzymanie nad nią kontroli. Przeciw nawet takiemu kontynuowaniu prywatyzacji koncernu protestują związkowcy, przypominając PO przedwyborcze obietnice, że rząd nie pozbędzie się akcji KGHM, i grożąc strajkiem generalnym. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni zapowiedział jednak ostatnio, że SP przymierza się do sprzedaży 10 proc. pakietu i wprowadzenia zmian w statucie gwarantujących mu kontrolę nad spółką.
Dokument pod nazwą „Kluczowe spółki do prywatyzacji w latach 2009-10”, nad którym wczoraj po raz kolejny dyskutował Komitet Stały Rady Ministrów, obejmuje 54. pozycje, w tym trzy to grupy resztówek. – Większość z nich to firmy znajdujące się w planie prywatyzacji na lata 2009-2011, tyle że przewidziano dla nich nowe tryby lub terminy prywatyzacji – mówi wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. – Tamten dokument, którego zmodyfikowaną wersję rząd przyjął w lutym, zakładający sprzedaż 802 firm do końca 2011 r., wciąż obowiązuje – podkreśla.
Na listę trafiło też kilka mniejszych projektów w grupach – m.in. firmy z programu NFI, w których Skarb Państwa ma dotąd niewycenione pakiety resztówkowe.