Ministerstwo kończy już prace na dużą nowelizacją ustawy o OFE. W tym tygodniu dokument trafi do konsultacji. Wcześniej najważniejsze zmiany przedstawił w wywiadzie dla „Parkietu” wiceminister pracy Marek Bucior. Zmianą główną ma być stworzenie subfunduszy B lokujących aktywa głównie w obligacjach. Większość klientów będzie do nich przenoszona stopniowo 5 do 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Przewiduje się też wyeliminowanie pośredników w pozyskiwaniu klientów przez OFE, czyli zakaz akwizycji.
[srodtytul]W OFE B bez opłat od składki[/srodtytul]
PTE będą musiały utworzyć subfundusze B do końca 2010 r. Resort podtrzymuje pomysł, by nie mogły one pobierać opłat od wpłacanych tam składek (w OFE A będą pobierać do 3,5 proc.). Tłumaczy, że przy pasywnym zarządzaniu jego obsługa będzie tania. OFE i tak pobiorą od całych oszczędności klienta taksę za zarządzanie. Jest też inny powód. Opłat tych klienci raczej by nie odzyskali dzięki inwestycjom w obligacje, przed przejściem na emeryturę.
Z utworzenia akcyjnego subfunduszu OFE C na razie zrezygnowano. Zdaniem Michała Szymańskiego, prezesa Aviva PTE, to błąd. – OFE B w bardzo ograniczonym stopniu poprawi dostosowanie strategii inwestycyjnej do wieku klientów – uważa. Przypomina, że młode osoby mają przed sobą daleką perspektywę oszczędzania i mogłyby więcej inwestować w akcje. Resort pracy uważa jednak, że straty spowodowane niedawną bessą podkopały zaufanie do agresywnych inwestycji. A eksperci w czasie wstępnych konsultacji zwracali uwagę, że na większe ryzyko miejsce jest w dobrowolnych produktach z III filaru.
[srodtytul]Jednak nie tylko obligacje[/srodtytul]