NBP i resort uzgodniły projekt

Projekt rządowego rozporządzenia w sprawie powołania narodowego komitetu i rady ds. wprowadzania euro w Polsce został wczoraj przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Publikacja: 15.09.2009 08:37

Oba ciała mają zająć się koordynacją przygotowań do wprowadzenia euro w naszym kraju, podejmowanych przez różne instytucje państwowe. Oprócz nich ma powstać osiem zespołów roboczych, które będą rozwiązywać konkretne problemy w ramach przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty.

W ostatnich tygodniach projekt budził kontrowersje ze względu na uwagi Narodowego Banku Polskiego. NBP nie podobała się zbyt mała rola w komitecie i radzie. Ostatecznie, jak uzgodniono wczoraj, pełnomocnik zarządu NBP ds. euro będzie „współprzewodniczącym” zarówno komitetu, jak i rady.

NBP-owskim pełnomocnikiem jest wiceprezes Witold Koziński. Z kolei pełnomocnikiem rządu jest wiceminister finansów Ludwik Kotecki.– Spór był nie o generalny zarys projektu, ale o rolę pełnomocnika NBP. Bank centralny jest zadowolony z wypracowanego rozwiązania. Uważam, że oznacza ono wzmocnienie naszej pozycji – powiedział „Parkietowi” Witold Koziński.

Chodzi o to, że przedstawiciel banku centralnego będzie mógł „w sprawach ważnych dla NBP” zwoływać posiedzenia komitetu i rady po zasięgnięciu opinii pełnomocnika rządowego.Jak wynika z naszych informacji, obecny projekt rozporządzenia jest bardzo podobny do projektu, jaki powstał jeszcze w maju. Przedstawiciel banku centralnego miał być wiceprzewodniczącym komitetu koordynacyjnego.

Wówczas Narodowy Bank Polski nie odniósł się do pomysłów resortu. Ministerstwo przygotowało więc nową propozycję, zgodnie z którą przedstawiciele NBP mieli pełnić w rządowych przygotowaniach tylko rolę doradczą. Bank centralny protestował przeciwko temu rozwiązaniu. W końcu sierpnia specjalną uchwałę w sprawie projektu rozporządzenia przyjęła nawet Rada Polityki Pieniężnej.

– Sformułowaliśmy stanowisko – ale nie po to, żeby ganić rząd, i nie po to, żeby wyrazić dezaprobatę dla działań zarządu Narodowego Banku Polskiego. Naszą intencją było zwrócenie uwagi, że obecny projekt nie jest dobry i warto go poprawić – tłumaczył później „Parkietowi” Dariusz Filar, członek rady.

Jak daleko jesteśmy obecnie od wejścia do strefy euro? – Podawanie obecnie precyzyjnej daty przyjęcia wspólnej waluty jest niemożliwe. Celem rządu jest stworzenie warunków do jak najszybszego wejścia do strefy euro. Być może 2010 albo 2011 rok pozwolą nam na bardziej precyzyjne określenie przewidywanej daty wejścia Polski do strefy euro – powiedział wczoraj dziennikarzom wiceminister Ludwik Kotecki.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe