Uprawnienia te będzie miało 12 banków (liczba ta nie zmieniła się w porównaniu z 2010 r.). Nowymi instytucjami na liście są Deutsche Bank Polska i Goldman Sachs. Ich awans pozbawił statusu DSPW Raiffeisen Bank Polska i Barclays Bank. Najlepszy wynik w rankingu osiągnął PKO BP, choć jeszcze do połowy roku prowadzili w nim dilerzy Pekao.
O status DSPW na rok 2011 ubiegało się 20 instytucji. Głównym kryterium oceny był udział banku w obrotach na rynku długu. Premiowane były szczególnie transakcje z klientami niebankowymi, a także te zawierane na rynku Treasury Bondspot Poland (najlepiej, by kwotowanie pochodziło od kandydata). Na więcej punktów liczyć mogli handlujący papierami pięcio-, dziesięcio- i dwudziestoletnimi. Okresowo ministerstwo przyznawało także dodatkowe punkty rankingowe za sposób współpracy z resortem.
– Tegoroczny konkurs był trudny, wielu bankom zależało na dostępie do rynku pierwotnego z uwagi na spore zainteresowanie inwestorów polskimi obligacjami – mówią dilerzy.
Instytucje, które zdobyły status DSPW, oprócz przywilejów mają także obowiązki – związane głównie z kwotowaniem cen papierów na codziennych fiksingach, a także nabywania co najmniej 5 proc. oferowanych na aukcjach bonów i obligacji, których wartość ważona jest terminem wykupu.