Władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego ogłosiły przed świętami, że wielkość elastycznej linii kredytowej (ang. Flexible Credit Line – FCL) przyznana Polsce zostanie powiększona z 21 do 29 mld USD. – Cieszymy się, że polskie władze zainteresowały się możliwością zwiększenia przyznanej puli i wydłużenia czasu obowiązywania umowy do dwóch lat – stwierdził John Lipsky, zastępca dyrektora zarządzającego funduszu.
[srodtytul]Pożyczka bez warunków[/srodtytul]
Od maja 2009 r. Polska może korzystać z pieniędzy funduszu w razie kłopotów z kursem złotego. Fundusz zagwarantował nam wówczas, że w wypadku problemów pożyczy do 21 mld USD na ratowanie polskiej waluty. Do tej pory z FCL nie skorzystaliśmy.
Elastyczna linia kredytowa daje dostęp do pieniędzy funduszu bez dodatkowych warunków związanych z zobowiązaniem do reform gospodarki czy zmian instytucjonalnych. Jeszcze w latach 90., korzystając ze środków MFW, rząd był rozliczany przez ekspertów funduszu z tempa przemian.
Nowe zasady przyznawania linii kredytowych przyjęte zostały przez władze MFW w sierpniu. Dzięki nim kwota FCL, na jaką liczyć może pojedynczy kraj, nie jest już ograniczona dziesięciokrotnością jego wkładu własnego na rzecz funduszu walutowego. MFW wprowadził także dwuletnie umowy zamiast rocznych.