Zdania ekonomistów co do tego, co zrobi RPP, są podzielone, ale zdecydowana większość uważa, że w Radzie nie znajdzie się wystarczająco dużo zwolenników dalszego cięcia stóp. Tylko sześciu z 23 analityków w ankiecie „Parkietu" jest zdania, że koszt pieniądza spadnie do 3 proc. BRE Bank prognozuje, że RPP obetnie stopy, tak jak w marcu, aż o 0,5 pkt proc.
Główna stopa procentowa NBP wynosi teraz 3,25 proc. i od listopada do marca spadła o 1,5 pkt proc. W kwietniu RPP pozostawiła koszt pieniądza bez zmian, ale zasygnalizowała, że wciąż pozostaje w trybie „wait and see". Według tych, którzy spodziewają się dzisiaj cięcia, oprócz wciąż słabych danych z polskiej gospodarki i spadku inflacji, na decyzję RPP może mieć wpływ także dalsze luzowanie polityki pieniężnej na świecie. W czwartek stopa procentowa Europejskiego Banku Centralnego spadła do 0,5 proc., więc różnica pomiędzy kosztem pieniądza w Polsce i w Europie jeszcze się powiększyła. Wczoraj na poluzowanie polityki pieniężnej zdecydował się bank centralny Australii. Główna stopa procentowa spadła tam do 2,75 proc. z 3 proc.
Analitycy zmienili oczekiwania co do dalszych ruchów Rady. Jeszcze miesiąc temu tylko trzech z 22 ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów spodziewało się, że w tym roku RPP powróci do rozpoczętego w listopadzie 2012 r. cyklu obniżek stóp procentowych. Teraz już więcej niż połowa analityków oczekuje co najmniej jednego cięcia kosztu pieniądza jeszcze przed wakacjami.
Spora część ekonomistów, którzy nie prognozują obniżki już na kończącym się dzisiaj posiedzeniu, oczekuje, że dojdzie do niej w czerwcu. Na tym RPP może jednak nie poprzestać. Blisko połowa ankietowanych przez „Parkiet" analityków spodziewa się, że stopy do końca września spadną jeszcze dwa razy po 0,25 pkt. Kolejna obniżka jest możliwa już w lipcu, kiedy Rada pozna nową projekcję inflacji. Siedem instytucji finansowych uważa, że stopy do końca III kw. pozostaną bez zmian.
Prognozy ekonomistów są znacznie bardziej ostrożne niż oczekiwania rynkowe. Rynek stopy procentowej wycenia obniżkę już w maju i spadek stóp łącznie o 75–100 pkt baz. do końca roku.