Bezrobocie wciąż wysokie, Polacy kupują ostrożnie

Kwietniowe statystyki rozczarowują, ale ekonomiści zwracają też uwagę na pozytywne sygnały.

Aktualizacja: 25.05.2013 08:59 Publikacja: 25.05.2013 06:00

Bezrobocie wciąż wysokie, Polacy kupują ostrożnie

Foto: GG Parkiet

Wartość sprzedaży detalicznej w kwietniu była o 0,2 proc. niższa niż rok wcześniej po wzroście o 0,1 proc. w marcu – podał Główny Urząd Statystyczny. To znacznie niższy odczyt, niż spodziewali się ekonomiści. Według średniej prognoz w ankiecie „Parkietu" sprzedaż miała wzrosnąć o 1 proc.

Bezrobocie wciąż wysokie

W kwietniu najmocniej spadała sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Mocno wyhamował wzrost sprzedaży w dyskontach. Ekonomiści tłumaczą, że to efekt przesunięcia zakupów na święta wielkanocne na marzec (w ubiegłym roku święta były w kwietniu).

Trzeci miesiąc z kolei pogłębił się spadek sprzedaży paliw. – Od początku roku ceny paliw systematycznie spadają. Dodatkowo gospodarstwa domowe widzące pogarszającą się sytuację na rynku pracy starają się racjonalizować swoje wydatki, w tym na paliwa do prywatnych środków transportu – wyjaśnia Rafał Sadoch z Invest-Banku.

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, przyznaje, że głównym czynnikiem ograniczającym wydatki Polaków są obawy dotyczące utraty pracy, a tym samym źródeł dochodów. Jak podał wczoraj GUS, bezrobocie w kwietniu co prawda spadło do 14 proc. z 14,3 proc. w marcu, ale jest znacznie wyższe niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Wtedy stopa bezrobocia była poniżej 13 proc. W tym roku w końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 2 mln 255,7 tys. osób bez pracy.

Premier Donald Tusk, komentując dane GUS, powiedział, że maj będzie kolejnym miesiącem spadku bezrobocia. Przyznał jednak, że poprawa na rynku pracy będzie powolna. – Wzrosła liczba ofert pracy z sektora prywatnego, co pozwala mieć nadzieję na poprawę sytuacji na rynku pracy w kolejnych miesiącach – mówi Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium. Latem statystyki dodatkowo będą też poprawiać pracownicy sezonowi. Ekonomiści ostrzegają jednak, że pod koniec roku bezrobocie  znowu przekroczy 14 proc.

Nadzieja dla konsumpcji

W podanych w piątek przez GUS statystykach ekonomiści doszukują się też pozytywnych sygnałów dla gospodarki. Jednym z nich jest przyspieszenie wzrostu sprzedaży samochodów, mebli oraz sprzętu RTV i AGD. Nie musi to jeszcze oznaczać, że Polacy zaczęli odważniej kupować, a niejedynie skorzystali z poświątecznych wyprzedaży. – Gdyby pozytywne tendencje w tej grupie towarów utrzymały się w kolejnych miesiącach, to może być symptomem stopniowej poprawy nastrojów konsumenckich, co może być widać w przyszłym tempie wzrostu konsumpcji prywatnej – mówi Wojciech Matysiak z Banku Pekao.

– Lekkiego przyspieszenia wzrostu konsumpcji oczekuję w III kw., do czego przyczynią się efekty niskiej bazy sprzed roku oraz ułatwienia w dostępie do kredytu konsumpcyjnego związane z wdrożeniem przez banki zmian w rekomendacji T – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Zachęcić Polaków do częstszego finansowania zakupów kredytem mają też obniżki stóp procentowych NBP.

Zdaniem ekonomistów, piątkowe doniesienia z gospodarki powinny przekonać  członków Rady Polityki Pieniężnej, że potrzebne są dalsze cięcia stóp procentowych. Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP, przyznaje, że dane GUS wspierają ostrożną obniżkę stóp w czerwcu. – Z ewentualnym głębszym cięciem należy poczekać do lipcowej projekcji – mówi Chojna-Duch. – Spodziewam się, że na czerwcowym posiedzeniu RPP obniży stopy o 0,25 pkt proc., a kolejna obniżka nastąpi w lipcu – uważa Borowski.

[email protected]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów