Średnia prognoz 20 instytucji finansowych wskazuje, że sprzedaż firm przemysłowych była w minionym miesiącu o 10?proc. wyższa niż rok wcześniej wobec grudniowego wzrostu o 11,5 proc.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o produkcji przemysłowej zostaną opublikowane w drugiej połowie lutego. Już dziś poznamy natomiast styczniowy PMI – wskaźnik menedżerów logistyki, mówiący o koniunkturze w firmach przemysłowych. Ekonomiści spodziewają się, że wyniesie on 56,0 pkt. Takie same były prognozy przed miesiącem. Ostatecznie PMI?osiągnął 56,3 pkt. Był to jeden z najlepszych wyników w historii badań.
Zdaniem większości ankietowanych przez nas analityków, w styczniu odnotowaliśmy przekraczający 20 proc. wzrost produkcji budowlano-montażowej.
Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH, którego prognoza jest najwyższa na rynku, tłumaczy, że w dużej mierze będzie to związane z efektami statystycznymi: – W ubiegłym roku w styczniu był duży spadek w budownictwie przez bardzo duże mrozy. W?tym roku warunki pogodowe były dużo lepsze i przy założeniu pewnego wzrostu w skali miesiąca spodziewamy się blisko 40-proc. dynamiki w ujęciu rocznym.
Ekonomiści oceniają, że w styczniu roczna inflacja przyspieszyła z 3,1 proc. do 3,4 proc. Ich zdaniem, nie należy się natomiast spodziewać tak wyraźnego wzrostu dynamiki cen produkcji przemysłowej. Może ona wynieść 6,2 proc. (taka jest?średnia prognoz) wobec 6,1?proc. w grudniu.