[[email protected]][email protected][/mail]
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego odnotował w styczniu poziom 55,6 pkt, nieco mniej niż w grudniu – 56,3. Wskaźnik ten nadal jednak wskazuje na wzrost w tym segmencie, 15. miesiąc z rzędu. Nieco wolniej niż w grudniu rosła produkcja przemysłowa, natomiast liczba nowych zamówień i zamówień eksportowych – szybciej. Wskaźnik zamówień eksportowych osiągnął poziom 59,5 pkt – najwyższy w historii tych badań. Niespotykanie szybko, o 11,9 pkt, wzrósł wskaźnik kosztów produkcji. Jego poziom – 78 pkt – też jest rekordowy.
[srodtytul]Coraz droższe surowcenękają również Niemców[/srodtytul]
Znaczny wzrost kosztów produkcji był w styczniu powszechny. W Niemczech zwiększyły się one najbardziej od niemal 15 lat, kiedy zaczęto opracowywać takie dane. Przyczyna wszędzie jest taka sama – coraz wyższe ceny ropy naftowej oraz metali przemysłowych.
W niemieckim przemyśle również w styczniu utrzymywała się doskonała koniunktura. Ogólny wskaźnik PMI wyniósł tam 60,5 pkt, czyli nieco mniej od 60,7 pkt w grudniu, ale wciąż oznacza to rozwój tego sektora o wiele szybszy od wieloletniej średniej na poziomie 52,1 pkt.