Ceny towarów i usług konsumpcyjnych były we wrześniu o 3,9 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał GUS. W sierpniu?inflacja wynosiła jeszcze 4,3?proc. Analitycy spodziewali się?spadku, ale tylko do 4,1– –4,2?proc.
Co hamuje inflację
Roczne tempo wzrostu cen żywności zwolniło we wrześniu do 3,3 proc., z 4,5 proc. miesiąc wcześniej. „Wrzesień to czwarty z kolei miesiąc, w którym obniżyły się ceny żywności (o 0,2 proc., wobec spadku o 1,6?proc. w sierpniu br.)" – podał w komunikacie GUS. Jak podkreślają analitycy, wrzesień?przynosi zwykle zatrzymanie letnich spadków cen żywności.
Spadkowi inflacji pomogły również zmiany cen odzieży i obuwia. W ubiegłym miesiącu podniosły się one średnio o 0,6 proc. Przed rokiem podwyżki w tej kategorii towarów sięgały jednak 2,6 proc.
„Efekt bazy" spowodował, że w skali roku we wrześniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 2,9 proc. wobec 0,9-proc. obniżek miesiąc wcześniej.
Ceny transportu były we wrześniu o 7,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. W sierpniu rosły w rocznym tempie 7,9 proc. „Ceny paliw do prywatnych środków transportu we wrześniu br. były niższe od obserwowanych w poprzednim miesiącu przeciętnie o 0,8 proc." – napisał w komunikacie GUS. – To m.in. efekt obniżek na stacjach Orlenu – oceniła Agnieszka Decewicz, ekonomistka Banku Zachodniego WBK.