IKZE należy uprościć

Produkty finansowe do oszczędzania na emeryturę w ramach tzw. III filara choć istnieją od wielu lat, nie są popularne. Dotyczy to zarówno indywidualnego konta emerytalnego (IKE), jak i pracowniczych programów emerytalnych (PPE).

Aktualizacja: 12.02.2017 17:31 Publikacja: 20.09.2012 06:00

Także nowy produkt wprowadzony z początkiem tego roku – indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) – nie okazał się sukcesem.

– Jako Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) od początku mówiliśmy, że IKZE nie jest dobrym pomysłem – uważa Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Resort pracy ma się zastanowić nad modyfikacją IKZE, aby było ono bardziej atrakcyjne dla Polaków. Co do tego, że IKZE i generalnie produkty III-filarowe nie spełniają roli, przekonana jest także Komisja Nadzoru Finansowego. I przedstawiła własny pomysł na dodatkową emeryturę. Ma nim być zastąpienie dotychczasowych produktów indywidualnych – emerytalnym kontem oszczędnościowym (EKO) z możliwością dokonywania wpłat na nie także przez pracodawcę, odliczenia części wpłat od podstawy opodatkowania i nieopodatkowywania wypłat.

Specjaliści są jednak sceptyczni.

– Zdecydowanie nie warto wprowadzać kolejnego rozwiązania – klienci i tak się gubią w dostępnej ofercie, o ile w ogóle mają świadomość, że istnieje coś takiego jak IKE, IKZE czy PPE – mówi Tomasz Jędrzejczak, prezes Legg Mason TFI. Podobne zdanie mają inni przedstawiciele rynku. Rafał Mikusiński, prezes Amplico PTE, choć uważa, że propozycja KNF jest interesująca głównie dlatego, że została bardzo prosto przedstawiona, to jednak lepiej uprościć ofertę dla klientów oszczędzających na emeryturę w już istniejących produktach, w szczególności IKZE.

12,2 tys. Na tyle indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) Polacy dokonali wpłat w pierwszej połowie roku

– Co należy zrobić? Odnośnie do IKE – zakończyć dyskusję nad znoszeniem podatku Belki, w IKZE – zmienić mechanizm podatkowy przy zakończeniu inwestycji, a w PPE – wprowadzić zachętę dla pracodawców – uważa Marcin Dyl, prezes IZFiA.

Krzysztof Lewandowski jest zdania, że najprościej byłoby pozostać jedynie przy IKE i w tym produkcie wprowadzić realną ulgę podatkową. Podobnie jak i w PPE oraz dodatkowo uprościć rejestrację planów zakładowych. Tomasz Jędrzejczak uważa z kolei, że spośród propozycji KNF, najlepszy i najłatwiejszy jest klarowny limit wpłat na IKZE – np. 4?tys. zł na rok. Według Krzysztofa Nowaka z firmy Mercer należy też wprowadzić dodatkową zachętę podatkową w postaci choćby częściowej ulgi podatkowej od wypłaty, a przynajmniej zagwarantowanie, że od wypłaty w IKZE zapłaci się podatek wg takiej samej skali jak ten, który towarzyszył zwolnieniu składki.

Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe