W sierpniu nie spełnialiśmy kryterium stabilności cen. Średnioroczna inflacja wynosiła u nas 4 proc, poziom referencyjny to 3 proc. Co więcej, jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej, nie spełnimy go do końca 2013 r. Nie wypełnialiśmy też kryterium stóp procentowych. W Polsce (średnio przez ostatnie 12 miesięcy), długoterminowa stopa procentowa wynosiła 5,5 proc. i była o 1,8 pkt. proc. wyższa od punktu odniesienia, który wynosił 3,7 proc. Podobnie problem mamy z kryterium kursu walutowego - choć wskaźniki zmienności we wrześniu spadły nieco w porównaniu ze sierpniem - ze względu na to, że nie jesteśmy w mechanizmie EMR II.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2011 r. wyniósł 5,1 proc. PKB (wymogi strefy euro to 3 proc.), a dług 56,3 proc. PKB (wobec 60 proc. PKB). - Kryterium fiskalne pozostaje więc niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu – analizuje Ministerstwo Finansów. Zgodnie z nią, Polska powinna obniżyć deficyt do 3 proc. do 2012 r., tak by najpóźniej w przyszłym roku została ona z nas zdjęta.

Polska nie spełniała żadnego z wymogów konwergencji także w okresie – maj-lipiec. Za to jeszcze w marcu i kwietniu wypełnialiśmy kryterium stóp procentowych. W maju jednak zmianie uległa metodologia – do wyliczania stopy referencyjnej zaczęto brać tylko jedno państwo – Szwecję.

Brak wypełnienie chociaż jednego kryterium nie spędza jedna rządowi snu powiek. Politycy podkreślają bowiem, że wejście do strefy euro będzie możliwe najwcześniej po zakończeniu kryzysu.