PMI daje nadzieje na poprawę w przemyśle

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury rósł w czerwcu drugi miesiąc z kolei. Ekonomiści spodziewają się poprawy produkcji w firmach.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:34 Publikacja: 02.07.2013 06:00

PMI daje nadzieje na poprawę w przemyśle

Foto: GG Parkiet

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w polskim przemyśle wzrósł w czerwcu do 49,3 pkt z 48 pkt w maju. To drugi wzrost z kolei, w dodatku większy, niż się spodziewano. PMI jest tym samym na najwyższym poziomie od roku.

Rosną zamówienia

PMI wciąż jednak pozostaje poniżej 50 pkt, co oznacza, że nastroje menedżerów się pogarszają. Jednak jak zau-waża bank HSBC, który wraz z?arkit Economics zajmuje się liczeniem wskaźnika, najnowszy odczyt dla Polski to drugi najlepszy wynik w ciągu 15 ostatnich miesięcy, kiedy PMI pozostawał poniżej tej granicy.

Menedżerowie w firmach przemysłowych przyznają, że w czerwcu po raz pierwszy od stycznia 2012 r. wzrosły zamówienia.

Zatrudnienie w przemyśle nadal spada, ale wolniej niż w poprzednich miesiącach. – Pozwala to mieć nadzieję, że tym razem poprawa koniunktury nie wygaśnie, jak to miało miejsce w pierwszych miesiącach tego roku – mówi Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej. Przypomina, że średni kwartalny PMI w II kwartale był ciągle słabszy niż w pierwszym, ale silniejsza końcówka w czerwcu daje nadzieje na lepsze wyniki w trzecim kwartale. – Zakładamy, że wzrost PKB osiągnął dołek w pierwszej połowie tego roku i że kolejne kwartały przyniosą stopniowe, choć powolne ożywienie – uważa ekonomistka.

Powolne ożywienie

Czerwcowy PMI rozbudził nadzieje ekonomistów, że przemysł najgorsze ma już za sobą.

– O ile nie nastąpi wyraźne pogorszenie koniunktury za granicą, o tyle można się spodziewać powrotu niewielkich zwyżek produkcji w drugiej połowie roku – mówi Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium.

Analitycy w ankiecie „Parkietu" spodziewają się, że w czerwcu wartość produkcji przemysłowej wzrosła rok do roku o 1,5 proc. (mediana wskazań) wobec spadku o 1,8 proc. w maju.

– Dane wspierają nasz scenariusz stopniowego ożywienia koniunktury w pierwszym rzędzie kreowanego głównie przez wyższy popyt eksportowy. Podtrzymują także nadzieje na przyspieszenie rocznej dynamiki PKB w pobliże 1 proc. w II kw. i do ponad 1 proc. w III kw. – mówi Marta Petka-Zagajewska z Raiffeisen Polbank.

Ze średniej prognoz 15 ekonomistów wynika, że  PKB w II kw. wzrósł o 0,8 proc. wobec 0,5 proc. w I kw.

[email protected]

Poprawa w strefie euro, USA i Japonii, gorzej w Chinach i Niemczech

Wskaźnik  PMI dla przemysłu strefy euro  wzrósł z 48,3 pkt w maju do 48,8 pkt w czerwcu, czyli najwyższego poziomu od 16 miesięcy (wstępny odczyt mówił o 48,7 pkt). To wskazuje na powolną stabilizację sytuacji gospodarczej w eurolandzie.  Największa poprawa widoczna była we Włoszech, gdzie PMI dla przemysłu wzrósł do 49,1 pkt, najwyższego poziomu od lipca 2011 r., oraz w Hiszpanii, gdzie skoczył do  50 pkt. To właśnie poziom  50 pkt oddziela dekoniunkturę od ekspansji w sektorze.

Nie wszędzie jednak  nastąpiła poprawa. PMI dla francuskiego przemysłu spadł do 48,4 pkt, a dla niemieckiego do 48,6 pkt.

– Czerwcowe sondaże PMI wskazują, że aktywność przemysłowa w strefie euro jest na progu stabilizacji.  To wzmacnia nadzieję, że PKB eurolandu przestał w drugim kwartale spadać po sześciu kwartałach recesji – twierdzi Howard Archer, analityk z firmy badawczej IHS Global Insight.

Lekką poprawę widać również w USA. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł z 49 pkt  w maju do 50,9 pkt w czerwcu. Analitycy spodziewali się, że wzrośnie do 50,5 pkt. Wydatki na inwestycje budowlane w maju zwiększyły  się zaś o 0,5 proc., czyli nieco mniej, niż prognozowano. Dobre wieści napłynęły w poniedziałek również z Japonii. Kwartalny indeks Tankan, mierzący nastroje w dużych firmach przemysłowych, wzrósł z minus 8 pkt w marcu do plus 4 pkt w czerwcu. To wskazuje, że menedżerowie w tej branży wykazują optymizm po raz pierwszy od września 2011 r.  Wierzą więc, że polityka rządu Shinzo Abe przyniesie poprawę w gospodarce. Sytuacja gospodarcza pogarsza się natomiast w Chinach. „Oficjalny" wskaźnik  PMI dla przemysłu spadł z 50,8 pkt w maju do 50,4 pkt w czerwcu, czyli najniższego poziomu od czterech miesięcy. PMI mierzony przez bank HSBC i firmę Markit Economics spadł natomiast z 49,2 pkt w maju do 48,2 pkt w czerwcu, najniższego poziomu od września 2012 r.

– W związku z powstrzymywaniem się Pekinu od stosowania działań stymulacyjnych trwające obecnie spowolnienie wzrostu może utrzymać się w nadchodzących miesiącach – prognozuje  Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów