Polska zanotowała we wrześniu największą w historii nadwyżkę w obrotach towarowych z zagranicą. Jak wynika z danych NBP, saldo wyniosło 673 mln euro.
Mocny wzrost eksportu
Taki wynik to efekt silnego przyspieszenia eksportu. We wrześniu sprzedaliśmy za granicę towary warte o ponad 8 proc. więcej niż przed rokiem. To lepszy wzrost niż w poprzednich miesiącach. Wciąż słaby był natomiast import, jego dynamika nieznacznie przekroczyła 3 proc.
Mimo rekordowej nadwyżki w obrotach towarowych Polska miała we wrześniu spory deficyt na rachunku bieżącym. Luka wyniosła ponad 1 mld euro wobec 785 mln euro przed miesiącem. Stało się tak głównie ze względu na pierwszy od wielu miesięcy deficyt w rozliczeniach z UE.
Nadwyżkę towarową Polska odnotowała już szósty miesiąc z kolei. Narodowy Bank Polski prognozuje, że cały rok zamkniemy nadwyżką na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych w wysokości 1 proc. PKB, co będzie najwyższym odnotowanym poziomem od połowy lat 90. XX wieku. To potwierdza, że w całym kończącym się roku motorem wzrostu gospodarczego był eksport netto. Jednak bank centralny liczy na to, że w przyszłym roku tę rolę powoli ma zacząć przejmować popyt krajowy.
Lepsze prognozy NBP
Bank centralny podniósł prognozy dla wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. Według najnowszych przewidywań już w przyszłym roku wzrost PKB ma sięgnąć niemal 3 proc. Jeszcze trzy miesiące temu NBP spodziewał się takiego wzrostu dopiero w 2015 r. Taką prognozę bank centralny opiera głównie na bardziej optymistycznych założeniach dotyczących inwestycji i konsumpcji.