Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Nie rozmawiałem jeszcze z prezesem Krawcem. Będę oceniał zarządy spółek pod kątem merytorycznym – odpowiedział Czerwiński. Zaznacza jednak, że w planach ma spotkanie z prezesem. Natomiast osoby z otoczenia ministra nie ukrywają, że gdyby Krawiec był politykiem, już dawno straciłby posadę.
Czerwiński, który stoi na czele resortu skarbu zaledwie od wtorku, przedstawił już swoje priorytety. Do spraw najpilniejszych zaliczył zakończenie budowy terminalu LNG oraz restrukturyzację górnictwa. Zaznaczył przy tym, że spółki energetyczne nie będą zmuszane do wykładania pieniędzy na Kompanię Węglową. – Nie będzie tu sterowania z góry – stwierdził Czerwiński.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?