Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wiele indeksów giełdowych z rynków wschodzących zyskiwało w czwartek już drugi dzień z rzędu. Co prawda WIG20 po południu lekko spadał, ale np. turecki BIST 100 zyskiwał wówczas 0,5 proc., a MSCI Emerging Markets rósł o prawie 1 proc. po zwyżce o 2 proc. w środę. To była w pewnym stopniu reakcja na dane gospodarcze z Chin. Wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu liczony przez firmę Caixin co prawda spadł z 47,3 pkt w sierpniu do 47,2 pkt we wrześniu, ale spadek okazał się mniejszy, niż się obawiano. Przemysłowy PMI liczony przez państwową instytucję CFLP wzrósł zaś z 49,7 pkt do 49,8 pkt. Pozostaje wciąż na „recesyjnym" poziomie (każdy odczyt poniżej 50 pkt oznacza kurczenie się aktywności w sektorze), ale rynek uznał to za oznakę stabilizacji w chińskiej gospodarce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.