Według tegorocznej edycji Listy 2000 ujęte w tym zestawieniu dwa tysiące największych polskich firm zakończyło 2018 r. z niemal 2,3 bln zł przychodów. Kolejny raz jest to wynik lepszym niż rok wcześniej. Dobra passa polskich przedsiębiorstw trwa od kilku lat i choć coraz głośniejsze są glosy o nadchodzącym spowolnieniu gospodarczym to na razie widać, że korzystają z owoców koniunktury.
Budownictwo na fali
Z zestawienia wynika, że średni wzrost przychodów firm ujętych na Liście 2000 wyniósł 12 proc., co jest wynikiem nieznacznie, ale jednak lepszym niż w poprzednich latach. W ujęciu branżowym niemal wszystkie sektory także zanotowały średni wzrost przychodów. Najwyższy – o 21 proc. – dotyczył budownictwa. Firmy z tej branży od kilku lat korzystają z boomu na rynku mieszkaniowym, ceny lokali systematycznie rosną, a zainteresowanie mieszkaniami wcale nie spada. Podobnie duży ruch widać na rynku nieruchomości komercyjnych, czyli biurowców, magazynów oraz centrów handlowych, oraz jeśli chodzi o realizację projektów infrastrukturalnych, dlatego firmy budowlane na brak zleceń zdecydowanie nie mogą narzekać.
Są obawy, czy obecny boom nie zakończy się falą bankructw, jak to w przypadku tej branży już było przed laty, niemniej sektor jest w świetnej sytuacji.
Nieznacznie wolniej, czyli średnio o 20 proc., urośli producenci energii, którzy wprost zyskują na wzroście cen i dla nich żniwa dopiero nadchodzą, ponieważ kolejne lata mają przynieść jeszcze mocniejszy wzrost stawek opłat za energię – a to dla jej producentów oznacza lepsze wyniki. Podium najszybciej rosnących sektorów zamykają firmy usługowe, które już tradycyjnie są w gronie liderów, co pokazuje zmiany społeczne oraz przesunięcia w strukturze wydatków gospodarstw domowych. W miarę jak rośnie zamożność, spada udział wydatków na podstawowe potrzeby, jak żywność czy opłaty za utrzymanie mieszkania, a to zwiększa margines na wydatki innego rodzaju, choćby na usługi.
Polska handlem stoi
Średnia rentowność netto firm, których zyski są ujęte w zestawieniu, wynosi 4 proc., co jest wynikiem podobnym do tego z poprzedniej edycji. Zdecydowana większość firm z Listy 2000 podała swój wynik netto, jedynie dla 64 przedsiębiorstw takich danych brakuje.