Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.07.2020 05:00 Publikacja: 21.07.2020 05:00
Foto: Adobestock
Raport przypomina, że napływ imigrantów zarobkowych (głównie pracowników z Ukrainy) przyczynił się do podniesienia potencjału wzrostu polskiej gospodarki przeciętnie o ok. 0,5 pkt proc. w latach 2013–2018.
Jednak w 2019 r. ten wzrost został zahamowany, a rok 2020 – ze względu na pandemię Covid-19 – jest wielką niewiadomą, choć jak wskazują dane GUS, koronawirus na razie nie wywołał masowego odpływu imigrantów zarobkowych z Polski. W marcu i w kwietniu liczba imigrantów (nie tylko tych pracujących) zmniejszyła się w Polsce o 223 tys., czyli o 10 proc. w porównaniu z końcem lutego. Przyczyniło się do tego czasowe zamknięcie granic, które ograniczyło napływ pracowników sezonowych. Tymczasem to osoby przyjeżdżające do Polski na kilka miesięcy dominują wśród imigrantów zarobkowych. Większość badanych przez NBP firm nie odczuła jednak problemów związanych z odpływem pracowników z Ukrainy. 73 proc. nie przewiduje też żadnych zmian w ich zatrudnieniu, chociaż ok. 15 proc. pracodawców wskazało, że w przyszłości będą zatrudniać mniej imigrantów niż wcześniej, a 7 proc. całkiem z nich zrezygnuje. Tylko 4 proc. badanych zapowiada szersze korzystanie z pracy imigrantów w przyszłości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas