Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polski Ład to sporo zmian dla firm. Dla tych rozliczających się na skali podatkowej oznacza podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a progu dochodowego – do 120 tys. zł, ale od podatku nie będzie można odliczyć 9 proc. składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na 19-proc. liniowym PIT nie skorzystają z podwyższonej kwoty wolnej, za to składka zdrowotna została tu obniżona do 4,9 proc. dochodu.
Wiele zmian dotyczy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz inżynierów stawka spada z 17 proc. do 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka zmniejsza się z 15 proc. do 12 proc. Składka zdrowotna przy ryczałcie wyniesie 9 proc., ale podstawa wymiaru jest różna w zależności od osiąganych przychodów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.