Producenci aut tracą na zapowiedziach nowych ceł

Europejskie rynki notują dziś lekkie przeceny. Niemiecki DAX traci ok. 0,5%, szwajcarski SMI spada o 0,3%, a włoski IT40 notuje 0,3% przecenę. Najgorzej radzi sobie francuski CAC40, który spada o 0,7%.

Publikacja: 26.11.2024 17:50

Producenci aut tracą na zapowiedziach nowych ceł

Foto: Bloomberg

Na polskim rynku również widać mieszane nastroje, choć polskie indeksy radzą sobie lepiej na tle Europy. WIG spada jedynie o 0,1%, WIG20 również notuje korektę o ok. 0,1%, a mWIG40 zyskuje 0,1%. Negatywnie wyróżnia się indeks małych spółek sWIG80, który traci prawie 0,5%. 

W Stanach Zjednoczonych notowania indeksów wskazują na mieszane nastawienie inwestorów. Nasdaq 100 zyskuje prawie 0,4%, S&P500 rośnie o 0,3%, natomiast Russell 2000 spada o 0,6%. 

Inwestorzy za oceanem przyjęli chłodno decyzję Trumpa w sprawie ceł nałożonych na Kanadę i Meksyk. Prezydent-elekt zapowiada, że wraz z objęciem rządów wprowadzi 25% cła na wszystkie produkty eksportowane z Kanady i Meksyku do USA. Cła te mają obowiązywać do momentu podjęcia odpowiednich kroków przez państwa w celu zablokowania przemytu nielegalnych substancji do Stanów Zjednoczonych, w tym fentanylu. Ze względu na coraz większy problem z używaniem nielegalnych substancji w USA, a także biorąc pod uwagę bardzo nieprecyzyjne warunki zniesienia ceł rynek nastawia się na długotrwały scenariusz celnego konfliktu z krajami sąsiadującymi. Już teraz Meksyk zapowiada wprowadzenie ceł na amerykańskie produkty, jeżeli Trump wywiąże się ze swoich zapowiedzi. Zwycięzca wyborów prezydenckich w USA zapowiedział także 10% cła na produkty z Chin, jednakże w tym przypadku nie określił jednoznacznie daty ich wprowadzenia. 

Rynek zareagował na te informacje przede wszystkim mocnymi przecenami w segmencie producentów samochodów. Mocne spadki notuje General Motors, w którego przypadku problemy na linii USA-Meksyk mogą powodować spadek nawet o 2-3 p.p. rentowności. W przypadku Forda oraz Stallantisa sytuacja nie wygląda nieco lepiej, choć i w ich przypadku należy liczyć się ze spadkiem o ponad 1 p.p. na marży. Jednocześnie warto podkreślić, że zapowiedzi Trumpa wcale nie muszą wejść w życie, a w takim wypadku wyprzedaż rynkowa może okazać się okazją dla inwestorów. 

Tymoteusz Turski 

Giełda
WIG20 w korekcie hossy
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
WIG20 w dwa dni stracił ponad 10 proc.
Giełda
Piątek na rynkach: Na giełdach znów polała się krew. Kapitał porzuca banki
Giełda
Odwet Chin pogarsza nastroje rynkowe
Giełda
Na GPW znów paniczna wyprzedaż akcji. Kursy banków toną
Giełda
Znów czerwono na rynkach, ale (jeszcze) bez paniki