Banki podkopują WIG20

Indeks dużych spółek zniżkuje w piątek przed południem o 0,88 proc., do 2540 pkt. Pod presją podaży są spółki finansowe. WIG-banki traci 1,8 proc.

Publikacja: 17.05.2024 10:37

Banki podkopują WIG20

Foto: AdobeStock

Krajowe indeksy rozpoczęły piątkową sesję na czerwono, jednak kolor ten przeważa dziś na większości europejskich rynków. Niemiecki DAX traci 0,5 proc., podobnie jak francuski CAC40. Główne polskie indeksy plasują się jednak niemal na końcu stawki.

Piątkowa sesja w Azji zakończyła się w mieszanych nastrojach. Koreański KOSPI osunął się o 1 proc., japoński Nikkei 225 stracił 0,34 proc., natomiast Hang Seng rósł o 0,9 proc. Nastroje mógł popsuć przebieg czwartkowej sesji w USA. Początkowo tamtejsze indeksy zyskiwały, ale ostatecznie kończyły dzień pod kreską, cofając się z rekordowych poziomów.

Czytaj więcej

Rekord goni rekord. Nie tylko na giełdzie w Warszawie

Na krajowym rynku najsłabsze są dziś banki, w tym największe. Pekao i PKO BP tracą po około 2 proc. Alior oraz mBank zniżkuję o 1,5 proc. Wśród dużych spółek na zielono po pierwszych kilkudziesięciu minutach sesji świecą tylko Orange, Kruk i Allegro. W wykresie technicznym WIG20 rysuje się ryzyko formacji podwójnego szczytu, z linią oporu przed 2580 pkt. Podaż będzie dążyć do zejścia do 2520 pkt.

Na rynku surowców energetycznych ropa zwyżkuje o 0,2 proc., a ceny amerykańskiego gazu o 0,4 proc. Złoto, srebro i platyna zyskują po około 0,1 proc., a pallad notowany jest 0,9 proc. niżej.

Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny jest niemal pusty.

Giełda
Dane z USA wspierają popyt w Warszawie
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Giełda
Wyraźna zmiana nastrojów, choć wciąż bez przełomu
Giełda
Dane inflacyjne z USA wzmacniają rynki akcji
Giełda
Ostrożna próba odreagowania. WIG20 zwyżkuje
Giełda
Dywergencje między rynkami
Giełda
Niechęć do polskiego rynku trwa