Indeksy mają co odrabiać. WIG20 stracił w minionym tygodniu 5,2 proc. i był to dla niego jeden z najgorszych wyników w tym roku. Przy tak słabej postawie blue chips dzielnie trzymały się spółki o mniejszej kapitalizacji. Indeks mWIG40 spadł bowiem o 1,7 proc., a sWIG80 zaledwie o 0,3 proc. Wyniki indeksów byłyby gorsze, gdyby nie poprawa, jaka nastąpiła na piątkowej sesji. WIG20 poszedł w piątek w górę o 0,9 proc., co zdecydowanie poprawiło nastroje. Dziś powody do optymizmu dają zwyżki w notowaniach futures na Starym Kontynencie. Inwestorzy pozytywnie przyjmują rozstrzygnięcia weekendowego szczytu G-20 czy udzielony przez amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen wywiad, w którym oceniła, że USA unikną recesji.
Umiarkowany optymizm na starcie tygodnia
Kamil Cisowski, DI Xelion
Zgodnie z naszymi porannymi podejrzeniami, piątkowa sesja przyniosła na globalnych rynkach akcji lekkie odreagowanie. Notowania europejskie otworzyły się na plusach, ale w godzinach przedpołudniowych dominowała podaż. Wszystkie główne indeksy zostały zepchnięte na poziomy ujemne, ale sytuacja zaczęła się szybko stabilizować, a późniejsze odbicie umożliwiło zamknięcia powyżej poziomów otwarcia na większości giełd. Finalnie stopy zwrotu na najważniejszych rynkach wahały się od 0,14% (DAX) do 0,62% (CAC40).
WIG20 zyskał 0,86%, mWIG40 1,44%, a sWIG80 0,39%. Również kurs złotego nie naruszał już dołków z czwartku – w trakcie dnia na EURPLN nastąpił pierwszy atak na 4,60, a chociaż później zobaczyliśmy powrót do 4,62, zachowanie polskiej waluty wydaje się wspierać tezę, że zmiana oczekiwań co do dalszej polityki RPP została w pełni wyceniona. W naszej ocenie potencjał do dalszej deprecjacji PLN przed wyborami pozostaje ograniczony, m.in. za sprawą narastającego przekonania o upolitycznieniu Rady, która w dalszych działaniach może kierować się ich wynikiem. W piątek w odbiciu WIG20 przewodziły Asseco (+5,69%) i CD Projekt (+4,23%), spośród spółek z sektora finansowego odreagowanie było wyraźne wyłącznie na PZU (+2,49%). W drugim szeregu motorów wzrostu było wiele – o 10% drożał Ciech, bardzo duże pozytywne kontrybucje wnosiły ING (+3,16%), Intercars (+3,53%), Develia (+5,32%) oraz Benefit (+3,39%).