Inwestorzy wyczekiwali na dane o inflacji z USA, które to były kluczowym odczytem tego tygodnia, a może i nawet miesiąca. Oczekiwania rynkowe zakładały nieznaczny spadek inflacji, który finalnie okazał się większy od szacunków. Rynki przyjęły go więc ze sporym optymizmem. Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła z 9,1% w czerwcu do 8,5% w lipcu.  Patrząc na reakcję, tuż po publikacji wskaźników CPI, indeksy giełdowe w Europie oraz kontrakty na główne indeksy w USA wystrzeliły w górę, podczas gdy dolar wyraźnie się osłabił.

Jeśli chodzi z kolei o dzisiejsza sesję, obserwujemy kontynuację pozytywnego sentymentu na ryzykownych aktywach, choć przy nieco mniejszej zmienności. Na godzinę przed zamknięciem handlu w Europie zdecydowana większość głównych indeksów ze Starego Kontynentu notuje niewielkie wzrosty. Po godzinie 16:30 niemiecki DAX i francuski CAC40 dodają 0,22%, podczas gdy w tyle pozostaje londyński FTSE100 (-0,44%). Z kolei główne indeksy w USA otworzyły się wyżej i kontynuują ruch na północ. Wzrosty na S&P500, Nasdaq i US30 sięgają około 1%. Jeżeli obecny sentyment utrzyma się do końca dnia, czeka nas świetne zamknięcie tygodnia na rynku akcji. 

Pozytywne nastroje obserwujemy dziś także na naszym polskim parkiecie. Indeks dwudziestu największych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rośnie 1,5%. Patrząc na poszczególne spółki z WIG20, najlepiej radzą sobie akcje Allegro, gdzie obserwujemy ponad 4% wzrosty, z kolei ponad 3% zyskują walory CD Projekt, PZU, mBank i CCC.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

[email protected]