Z początkiem nowego tygodnia inwestorzy handlujący w Warszawie nieco ochłonęli po emocjonującej końcówce poprzedniego tygodnia, gdy rynkami zawładnęły obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, co stworzyło krajowym indeksom dogodne warunki do odrobienia strat. WIG20 finiszował prawie 1,2 proc. na plusie, a WIG poszedł w górę o 0,8 proc.
Popyt wspierały optymistyczne nastroje panujące na pozostałych europejskich rynkach akcji, gdzie inwestorzy ochoczo ruszyli do odkupywania akcji, solidnie przecenionych w trakcie poprzednich sesji. Kupujący mieli zdecydowanie więcej do powiedzenia zarówno na zachodnioeuropejskich parkietach, jak i rynkach z naszego regionu, co przełożyło się na całkiem solidne wzrosty indeksów.
Powrót optymizmu wśród inwestorów to m. in. zasługa piątkowego odbicia na amerykańskim rynku akcji po trzech spadkowych sesjach z rzędu, o czym zdecydowała mobilizacja kupujących w samej końcówce handlu. Nie oznacza to, że niebezpieczeństwo pogłębienia korekty spadowej zostało definitywnie zażegnane, ale przynajmniej rynki mogły złapać trochę oddechu.
Beneficjentami poprawy nastrojów byli m. in. posiadacze największych firm z Indeksu WIG20. Na celowniku kupujących znalazły się walory CD Projektu i Allegro , które drożejąc o odpowiednio o ponad 8 i 6 proc. zanotowały najbardziej efektowne odbicie w indeksie . Do zwyżek podłączyły się również papiery największych banków PKO BP i Pekao, z powodzeniem odrabiając piątkowe straty. Do łask wróciły też akcje Dio, przerywając serię pięciu z rzędu spadkowych sesji. Z poprawy nastrojów nie skorzystali natomiast posiadacze akcji spółek wydobywczych i PKN Orlen, które kontynuowały korektę. W ich przypadku początek sesji nie zapowiadał jednak realizacji czarnego scenariusza, jednak inwestorzy szybko stracili w nie wiarę. Chętnie pozbywano się też akcji Tauronu i Orange.
Pozytywne nastroje przeważały w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji, gdzie w przewadze były drożejące papiery. Patrząc pod kątem poszczególnych segmentów lepiej wypadły małe spółki z indeksu sWIG80. Zwyżkom w tym gronie przewodziły Skarbiec i Sanok RC, zyskując odpowiednio 8 i 6,6 proc. Równocześnie wyraźnie z tyłu zostały średnie firmy z indeksu mWIG40, gdzie nie brakowało rozczarowań. Wyprzedaż dała się najmniej we znaki posiadaczom akcji Polenergii i Grupy Kęty, które zniżkowały o odpowiednio 13,1 i 4,3 proc.