WIG20 już ponad 50 pkt. poniżej szczytu

Główne indeksy warszawskiej giełdy straciły na wartości, kontynuując korektę szczytów z początku maja, do czego przyczyniły się przede wszystkim spadki cen surowców oraz osłabienie złotego

Publikacja: 11.05.2009 16:13

WIG20 już ponad 50 pkt. poniżej szczytu

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Na zamknięciu sesji indeks WIG20, skupiający największe i najbardziej płynne spółki na giełdzie w Warszawie, stracił 1,22 procent do 1.824,5 pkt i był ponad 50 punktów poniżej tegorocznego szczytu z 4 maja. Indeks szerokiego rynku WIG stracił 0,79 proc. do 29.463 punktów.

W poniedziałek złoty osłabił się o około 1 procent zarówno w stosunku do euro, jak i do dolara. Ceny ropy i miedzi spadały, ponieważ inwestorzy obawiają się, że ostatnie dane o bezrobociu i kondycji banków w Stanach Zjednoczonych zostały odebrane przez rynki zbyt optymistycznie, a popyt Chin na miedź maleje.

- Generalnie dzisiejsza sesja jest póki co sesją korekcyjną na zmniejszonych wolumenach. Inwestorzy po prostu czekają na rozwój sytuacji na światowych rynkach. Przecena surowców, osłabienie złotego, to wszystko wpływa na zachowanie naszego rynku - powiedział makler DM BZ WBK, Paweł Kubiak.

Według części zarządzających, obecne spadki na GPW nie wyglądają na trwałe i w krótkim okresie można się spodziewać wyskoku indeksu WIG20 w okolice 2.000 punktów.

Jednak po 40-procentowym wzroście od minimów można oczekiwać jeszcze jednej fali zniżek, którą napędzą kiepskie informacje ze spółek, jak również dane z gospodarki USA.

- Od dołków wzrośliśmy już o około 40 procent. Rynek jest rozgrzany i krótkoterminowo jest szansa, że WIG20 dotknie 2.000 punktów, ale potencjał wzrostów jest już ograniczony. Według mnie inwestorzy zbyt szybko chcą zarobić - powiedział zarządzający w KBC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Artur Ratyński.

- Jak przyjdzie chwila refleksji, to na fali rozczarowania wynikami polskich spółek, słabymi danymi gospodarczymi z USA oraz możliwej rewizji budżetu w Polsce oczekiwałbym jeszcze jednej fali zniżki - dodał.

Zdaniem zarządzającego długoterminowe perspektywy dla globalnych rynków akcji w tym dla Giełdy Papierów Wartościowych są dobre, ponieważ interwencje rządów mogą uchronić światową gospodarkę od długotrwałej recesji, zaś spodziewany wzrost inflacji zachęci inwestorów do powrotu do inwestycji w realne aktywa, w tym akcje.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia