Ewentualne wyjście ponad opory zmieni nastawienie analityków i komentatorów, którzy zaczną otwarcie mówić o hossie. Już można odnotować pierwsze tego typu przypadki. Same indeksy wzrosły jednak o ponad 50% bez korekty i dotarły do kluczowych oporów. Nastrój na rynku jest dobry, ale nie wszyscy uczestnicy są aktywni. Brakuje jednego segmentu - drobnych inwestorów, którzy masowo kupują jednostki funduszy inwestycyjnych. Zazwyczaj po mocnych wzrostach, to ten sektor stymulował dalsze ruchy na północ lub "odbierając" akcje od nastawionych krótkoterminowo inwestorów instytucjonalnych stabilizował ceny.
15 maja może być ważnym dniem dla kondycji naszej giełdy. W piątek KGHM podaje wynik za pierwszy kwartał. Warto pamiętać, iż wynik ten kształtowały strategie zabezpieczania cen USD oraz miedzi -w tym zakresie rynek nie ma wiarygodnych danych- oraz same notowania USD i miedzi (średnio około 3.500 USD). Wynik KGHM to efekt relatywnie prostej operacji matematycznej. Po jednej stronie znajdują się względnie stabilne koszty około 12.000 PLN za tonę. Przychody natomiast kształtują ceny USDPLN, miedzi oraz ewentualny hedging. W tym świetle zastanawiające są obecne notowania KGHM będące na poziomach z sierpnia ubiegłego roku. Cena miedzi oscyluje obecnie około 4500 USD za tonę według LME. W PLN jest to 14.400 licząc według kursu USDPLN równego 3,2. W sierpniu 2008 miedź notowana była po średnio 7500 USD, USDPLN po około 2,25. Jest to 16.875 PLN za tonę, czyli kilkanaście procent wyżej. Więcej, w sierpniu ubiegłego roku inny był też nastrój na rynkach, który usprawiedliwiał wyższe wyceny C/Z. Ponadto, średnia cena miedzi w I kwartale wyniosła tylko około 3500 USD. Nie mając danych dotyczących procesów zabezpieczania cen przez KGHM, obecna giełdowa wycena akcji spółki jest więc bardzo optymistyczna. Świadczy ona o niezłej atmosferze na GPW oraz oczekiwaniu dalszego, mocnego wzrostu cen miedzi i relatywnie słabego złotego.
Średnioterminowy optymizm jest zauważalny. Warto być więc ostrożnych, szczególnie, iż rynek testuje kluczowe poziomy oporu.
Dzisiaj w Europie możliwe jest niższe otwarcie indeksów. O godzinie 8:18 w City Index UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 4414, niżej niż jego zamknięcie wczoraj na poziomie 4436. Natomiast GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4839, również niżej niż jego wczorajsze zamknięcie na poziomie 4867.
Informacje, którymi interesuje się rynek: