Reklama

Giełdy Europy wychodzą na plus, dolar traci

Dolar traci, ponieważ giełdy Europy odwróciły spadki i wyszły na plus. Powrót apetytu na ryzyko wsparł wyżej rentowne aktywa, jak dolar australijski.

Publikacja: 12.05.2009 12:44

We wtorek dolar osłabiał się wobec głównych walut, ponieważ na rynkach kapitałowych zapanował optymizm, zachęcając inwestorów do zakupów bardziej ryzykownych aktywów.

Spadki dominowały wprawdzie na giełdach Azji, gdzie negatywne nastroje wzmogły dane o silnym spadku chińskiego eksportu w kwietniu w skali rocznej.

Jednak zdaniem analityków, na notowania walut w większym stopniu oddziałał optymizm z parkietów Europy, pociągniętych w górę między innymi przez sektor paliwowy, zyskujący w ślad za drożejącą ropą naftową. Część analityków podkreślała też, że w ujęciu miesięcznym chiński eksport wzrósł.

Dolar, uważany za "bezpieczną przystań" na czas spadków na giełdach, zwyczajowo osłabia się w momencie zwyżek na rynkach kapitałowych.

Wzrost apetytu na ryzyko wsparł notowania wyżej rentownych walut, jak euro czy australijski dolar.

Reklama
Reklama

O godzinie 11.05 euro wyceniano na 1,3659 dolara i 97,70 jena wobec odpowiednio 1,3574 dolara i 97,53 jena na zamknięciu poniedziałkowego handlu w Nowym Jorku.

Wobec koszyka sześciu głównych walut świata dolar tracił w skali dnia 0,55 procent.

O ponad 1 procent do waluty USA umocnił się dolar australijski, a o 0,8 procent dolar nowozelandzki.

Giełda
Stabilizacja w rejonie 3400 pkt.
Giełda
Surowce wciąż w grze, ale banki słabną
Giełda
Zmienność powoli wygasa. WIG20 przed decyzją
Giełda
Analiza poranna – Dziś dane z rynku pracy
Giełda
USA w cieniu innych rynków
Giełda
Ostrożność przy szczytach
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama