GPW w górę dzięki zwyżce surowców, tracą banki

W piątek indeksy GPW wzrosły trzeci raz w tym tygodniu, bo globalni i krajowi inwestorzy powoli zaczynają wierzyć, że najgorsze światowa gospodarka ma za sobą, co napędza popyt na surowce i walory surowcowych firm, a zwyżkę mogły wesprzeć też dane o wzroście polskiej gospodarki, sądzą zarządzający i maklerzy.

Publikacja: 29.05.2009 16:23

GPW w górę dzięki zwyżce surowców, tracą banki

Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki PG Piotr Gęsicki

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale tego roku wzrósł rok do roku o 0,8 procent wobec 1 procent oczekiwanych przez analityków. Dane pokazały, że Polska jako jeden z niewielu państw notuje wzrost gospodarczy. Giełda w Polsce może dalej rosnąć.

O godzinie 15.15 WIG20 zyskiwał 1,15 procent rosnąc do 1835 punktów. Papiery PKN Orlen SA rosły o ponad 5 procent, zaś zwyżkę najbardziej powstrzymywały tracące akcje PKO BP SA, które spadały o 1,76 procent.

"Utrzymuje się pozytywne nastawienie do spółek surowcowych, rośnie cena ropy naftowej, co jest bezpośrednią przyczyną wzrostów kursu Orlenu. KGHM zyskuje dzięki zwyżce miedzi. Widać słabość banków, dziś obniżono rekomendacje dla polskich banków" - powiedział makler DM BZ WBK Artur Pisarzowski.

W piątek słaby dolar, zbliżający się do 5-miesięcznego minimum, wsparł ceny metali przemysłowych popychając cenę miedzi do poziomu najwyższego od trzech tygodni. A ropa naftowa osiągnęła sześciomiesięczne maksimum. W samym maju ropa zyskała na wartości niemal jedną trzecią.

"Sądzę, że indeks WIG20 będzie poruszał się w przedziale 1775 a 1920 punktów, dopóki nie nastąpi jakieś znaczne przebicie tych poziomów" - dodał makler.

W piątek przed sesją Citigroup poinformował o zmianie swej oceny dla polskiego sektora bankowego na negatywną, ponieważ po ostatnich silnych wzrostach uważa, że trudno jest liczyć na wyższą cenę ich akcji. Bank obniżył rekomendację dla akcji PKO BP SA do "trzymaj" z "kupuj", dla Pekao SA i ING Banku Śląskiego SA do "sprzedaj" z "kupuj".

Zdaniem części zarządzających, inwestorzy uwierzyli, że kumulacja kryzysu minęła, dlatego globalni gracze postanowili wrócić na postrzegane dotąd za ryzykowne rynki wschodzące.

"Inwestorzy wracają na rynki wschodzące, takie jak Rosja, Turcja czy Polska. Rynki były wcześniej mocno przecenione, a teraz inwestorzy uwierzyli, że najgorsze jest już za nimi. Rynki takie jak polski mają potencjał wzrostu" - powiedział zarządzający w Vontobel Asset Management, Pascal Curtet.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia