Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago, który nieoczekiwanie spadł w maju 2009 roku do 34,9 pkt z 40,1 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 42 pkt. Z kolei indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wzrósł w maju do 68,7 pkt z 65,1 pkt na koniec kwietnia. Analitycy prognozowali odczyt na poziomie na 67,9 pkt. Pozytywny wpływ na światowe giełdy miała informacja o przejęciu kontroli nad Oplem od amerykańskiego giganta GM przez konsorcjum austriacko - kanadyjskiego koncernu Magna i rosyjskiego Sbierbanku.
Dzisiejsze otwarcie na giełdach europejskich również było dodatnie. Poranek przyniósł nam pozytywne dane ze strefy euro: indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w maju 40,7 pkt wobec 36,8 pkt w kwietniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 40,5 pkt. Należy dodać, że wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. Niemiecki indeks giełdowy DAX wzrósł dzisiaj ponad swoje majowe maksima, co otwiera mu drogę do dalszej silnej zwyżki.
Optymizm inwestorów ma również odzwierciedlenie w cenach ropy oraz złota, które osiągają rekordowe w tym roku poziomy. Jeśli więc w najbliższych dniach nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, początek tegorocznych wakacji może być udanym okresem dla inwestorów.
Sporządził:
Miłosz Zalewski