TMS Brokers: Optymizm na parkietach europejskich

Za nami kolejna sesja na Wall Street, zakończona brakiem większej zmiany w notowaniach głównych indeksów w porównaniu z poziomami obserwowanymi na poprzednim zamknięciu. Dow Jones nie wykazał jakiejkolwiek różnicy względem poniedziałku, S&P 500 natomiast wzrósł o zaledwie 0,4%.

Publikacja: 10.06.2009 12:58

TMS Brokers: Optymizm na parkietach europejskich

Foto: TMS Brokers

Inwestorzy nie mogą zdecydować się co do ostatecznej oceny faktu, iż Departament Skarbu wyraził zgodę na spłatę pożyczek otrzymanych w ramach planu Paulson’a o łącznej wartości 68 mld dolarów. O możliwość zwrotu pomocy wystąpiło 10 banków. Z jednej strony świadczy to o tym, iż sytuacja w sektorze bankowym USA uległa poprawie oraz wskazuje na zmieszenie się problemów z płynnością i wzrost zaufania na rynku. Z drugiej jednak, część uczestników rynku twierdzi, iż banki powinny skupić się w większym stopniu na wspieraniu gospodarki, zamiast koncentrować na jak najszybszym zwrocie środków pomocowych. Istnieją również obawy, iż przedwczesna splata pożyczek może spowodować powrót problemów z płynnością.

Giełdy amerykańskie od kilku sesji znajdują się w konsolidacji w oczekiwaniu na impuls do wybicia. Okazję taką może stworzyć dzisiejsza publikacja Bezowej Księgi Fed, zawierającej podsumowanie miesiąca w amerykańskiej gospodarce oraz prognozy i perspektywy na przyszłość. Jeśli jej wymowa byłaby pozytywna i wskazywała na stabilizację sytuacji gospodarczej w USA, w notowaniach amerykańskich indeksów na dzisiejszym zakończeniu sesji możliwe są silniejsze wzrosty.

Większe zdecydowanie wykazywali dziś inwestorzy na giełdach azjatyckich. W czasie sesji azjatyckiej zwyżkowały wszystkie indeksy, a większość zakończyła notowania na zdecydowanych plusach. Nikkei 225 zwyżkował o ponad 2%, indeks giełdy w Hongkongu zyskał 4%. Dane o inflacji konsumentów, jakie napłynęły z gospodarki chińskiej wsparły nadzieje na ożywienie gospodarcze w tym kraju. Rynek oczekuje jeszcze na piątkową publikację dynamiki produkcji przemysłowej. Jeśli okazałaby się ona zgodna z prognozami na poziomie +8,9% r/r, oznaczałoby to najszybsze tempo wzrostu od wrześnie zeszłego roku.

Na parkietach Starego Kontynentu panują równie pozytywne nastroje – zyski głównych indeksów oscylują w przedziale 1,5% - 2,5%. Motorem wzrostów w europie są spółki surowcowe, przede wszystkim energetyczne, których walory zyskują na fali zwyżki na rynku ropy naftowej.

Sporządziła

Joanna Pluta

Departament Analiz

[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia