Indeksy tracą przez realizację zysków, spadki za granicą

Indeksy warszawskiej giełdy zniżkowały w poniedziałek po południu, ponieważ inwestorzy zdecydowali się zrealizować zyski po ostatnich wzrostach, do czego przyczyniły się również spadki na zagranicznych rynkach akcji, powiedzieli maklerzy.

Publikacja: 15.06.2009 16:20

Indeksy tracą przez realizację zysków, spadki za granicą

Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

W ocenie przedstawicieli części Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (TFI) silne spadki warszawskiemu parkietowi raczej nie grożą, bo inwestorzy sądzą, że gospodarka przeszła już przez najgorszy etap kryzysu, choć spodziewają się sporej zmienności.

"Powszechne jest na rynku stanowisko, że najgorsze jest już za nami i my się z tą opinią zgadzamy. Teraz każdy się zastanawia, kiedy gospodarka wyjdzie z tego kryzysu" - powiedział w TVN CNBC prezes ING TFI Leszek Jedlecki.

Zdaniem szefa TFI, dynamika ostatniego wybicia w górę warszawskiej giełdy może jednak sprowokować inwestorów do realizacji zysków i krótkotrwałego cofnięcia się indeksów.

"Należy liczyć się z szerokim korytarzem wahań indeksów, plus/minus 20 procent od obecnych poziomów" - dodał.

Od tegorocznych dołków zanotowanych w połowie lutego, indeks WIG20 wzrósł już o ponad 50 procent, podczas gdy w całym zeszłym roku stracił ponad 48 procent.

O godzinie 15.05 indeks WIG20 tracił 1,4 procent, budapesztański BUX spadał 1,6 procent, zaś paneuropejski FTSEurofirst300 zniżkował 1,4 procent. Obroty w notowaniach ciągłych wynosiły 0,76 miliarda złotych.

"Dzisiaj mamy mniejsze obroty i widać, że mniej aktywna jest zagranica. Po tym jak w piątek utrzymaliśmy bardzo wysokie poziomy, spadek ma charakter korekcyjny i nie zmienia obrazu rynku. Na razie nie ma zmasowanej podaży i to nastraja optymistycznie w dłuższej perspektywie" - powiedział makler Domu Maklerskiego Millennium Marek Przytuła.

Na tle spadającego rynku pozytywnie wyróżniały się akcje Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), które po południu zyskiwały niemal 1,3 procent.

"Dziś jest ostatni dzień ustalania prawa do dywidendy Telekomunikacji Polskiej i to ciągnie kurs do góry" - dodał Przytuła.

Spółka zadecydowała, że zamierza wypłacić dywidendę w wysokości 1,5 złotego za akcję.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji w maju, która zwolniła do 3,6 procent. Informacja ta nie miała wpływu na Giełdę Papierów Wartościowych, bo okazała się zbliżona do oczekiwań analityków.

Giełda
Spadek bez strat technicznych
Giełda
Pierwszy test wsparcia WIG20 udany
Giełda
WIG20 domyka lukę hossy. Spadki na starcie w USA
Giełda
Lockheed Martin pokazuje, do czego mogą prowadzić wysokie wyceny na rynku
Giełda
Analiza poranna – Coraz mniej czasu na negocjacje handlowe
Giełda
Amerykańskie indeksy zaskakująco spokojnie w środku sezonu wynikowego