Niewielka zmiana indeksu DJ Stoxx 600

Powodem nieśmiałych wzrostów indeksów na początku wtorkowych sesji w Nowym Jorku były lepsze, niż oczekiwano, dane o liczbie rozpoczynanych budów domów.

Publikacja: 17.06.2009 08:09

Niewielka zmiana indeksu DJ Stoxx 600

Foto: GG Parkiet

Kupowano akcje Home Depot, sieci supermarketów budowlanych oraz Toll Brothers, największej firmy specjalizującej się w budowie luksusowych domów.

Później zainteresowanie graczy skoncentrowało się na Lennar i Standard Pacific. Subindeks spółek budowlanych w tej fazie notowań zyskiwał prawie 3 proc. Drożejące surowce zwiększyły zainteresowanie inwestorów kupnem walorów Exxon Mobil Corp., Chevrona czy Newmont Mining. Taniały natomiast walory firm handlu detalicznego i telekomunikacyjne. Analitycy londyńskiego banku Barclays obniżyli rekomendację dla AT&T.

W Europie poza wieściami ze Stanów Zjednoczonych istotny, ale nie decydujący, był odczyt wskaźnika ZEW odzwierciedlającego stan nastrojów analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech. Indeks ten w maju znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2006 roku. Brytyjska sieć Tesco była liderem wzrostów firm handlowych. W swoim pierwszym kwartale osiągnęła dynamikę sprzedaży zgodną z prognozami analityków.

Dzięki lepszej rekomendacji specjalistów banku Morgan Stanley kupowano akcje spółki telekomunikacyjnej BT. Kilkanaście procent taniały papiery TUI, właściciela największego w Europie biura podróży. Z powodu trendów w transporcie morskim kontenerów (firma zajmuje się też tą dziedziną), analitycy Deutsche Banku zalecają sprzedaż akcji niemieckiej spółki. Dow Jones Stoxx 600 stracił wczoraj 0,1 proc. MSCI dla regionu Azja-Pacyfik spadł o 1,6 proc. Główną przyczyną były taniejące wcześniej ropa naftowa i miedź. Notowania PetroChina w Hongkongu obniżyły się o 2,6 proc., zaś Rio Tinto w Sydney straciło 3 proc.

Po 2-proc. spadku w poniedziałek wczoraj ropa naftowa odrabiała straty. Przed południem czasu nowojorskiego na Nymex surowiec ten kosztował 72,41 dolara, 2,5 proc. więcej niż poprzedniego dnia. Głównym powodem był "dramatyczny", jak określali niektórzy analitycy, spadek notowań dolara wobec euro. Uwaga inwestorów skierowana była na szczyt przywódców Brazylii, Chin, Indii i Rosji. Spodziewano się dyskusji o zmniejszeniu zależności światowego systemu walutowego od amerykańskiego dolara. Wieczorem w Londynie Brent kosztowała 71,96 USD, zaś w Nowym Jorku było w tym czasie 72,09 USD.

Poprawiły się notowania miedzi. W Nowym Jorku funt tego metalu podrożał o 0,4 proc., do 2,2945 USD, zaś w Londynie tona kosztowała 5045 dolarów, o 0,8 proc. więcej niż w poniedziałek. W tej samej skali drożały aluminium (1623 USD za tonę) i nikiel (14,9 tys. USD za tonę). Wieczorem miedź kosztowała 5020 USD. Za uncję złota w dostawach natychmiastowych w Londynie płacono 936 dolarów (zwyżka o prawie 1 proc.).

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy