Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie

Wczorajsza sesja upłynęła spokojnie, choć rano z Azji napływały złe informacje.

Publikacja: 29.09.2009 08:10

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie

Foto: GG Parkiet

Tamtejsze giełdy znalazły się pod wyraźną presją. Mimo to główne indeksy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych oscylowały przez cały dzień wokół zera.

Gwiazdą sesji był PKN Orlen, który zamknął się na poziomie najwyższym od trzech miesięcy. Z kolei najsłabiej z blue chips wypadło PBG. Ze średnich spółek na uwagę zasługuje Budimex, który zyskał blisko 5 proc. oraz Forte. W tym drugim przypadku może być to pokłosie ostatniej rekomendacji Domu Maklerskiego Millennium, który wycenił akcje meblowej spółki na aż 18,80 zł.

Złoty był przez większą część dnia słaby, ale umocnił się po południu. Obraz całego wczorajszego dnia był zatem pozytywny.Tymczasem jednym z czynników ryzyka dla odradzającej się globalnej gospodarki i coraz lepszej kondycji rynków finansowych, na który już na początku bieżącego roku zwracali uwagę najlepsi światowi analitycy, jest skomplikowana sytuacja na Bliskim Wschodzie. W ubiegłym tygodniu miało miejsce ważne, aczkolwiek raczej mało zauważone w polskiej prasie finansowej, wydarzenie. Iran przyznał się do budowy kolejnej fabryki wzbogacania uranu. Reakcja świata zachodniego była natychmiastowa: potępienie rządu w Teheranie i groźba sankcji przeciw Iranowi.

Niestety, będzie to prawdopodobnie kolejny przykład nieskuteczności międzynarodowego nacisku na Iran, by porzucił swe atomowe ambicje. Ktoś zada pytanie - a co to ma wspólnego z rynkami finansowymi, a w szczególności z warszawską GPW? Niestety ma. Napięcie na Bliskim Wschodzie może gwałtownie wzrosnąć. Izrael, który od dawna daje do zrozumienia, że nie toleruje kontrowersyjnych planów Teheranu, może się zdecydować na atak na irańskie instalacje atomowe. Reakcję świata arabskiego, a także inwestorów z rynku surowcowego i finansowego, nietrudno przewidzieć...

Co więcej, taki rozwój wydarzeń nie musi mieć jedynie krótkotrwałych konsekwencji, ale może utrudnić lub opóźnić wyjście globalnej gospodarki z kryzysu. Moglibyśmy wówczas od nowa podjąć dyskusję, czy powrót do normalności będzie miał kształt litery V, W czy - jak głoszą pesymiści - L. Warto przypomnieć, że podczas poprzedniego kryzysu - który miał miejsce po pęknięciu bańki internetowej, w latach 2000-2002 - istotną rolę odegrał także wzrost ryzyka geopolitycznego, którego apogeum nastąpiło po ataku terrorystycznym na nowojorskie wieże World Trade Center.

Wypada mieć nadzieję, że tym razem uda się zmobilizować społeczność międzynarodową i uprzedzić ewentualny nowy konflikt zbrojny. Ważną rolę do odegrania będą mieli w tym przypadku przywódcy Rosji i Chin. Przeciwdziałanie konfliktowi może nie być jednak takie proste, jak się wydaje, ponieważ niektórym krajom ciągle bardzo zależy na wysokiej cenie czarnego złota, czyli ropy naftowej.

Giełda
Trudny początek i mozolna próba odbicia w górę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje w sektorze bankowym
Giełda
Analiza poranna – W oczekiwaniu na komunikat Fed
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.