Rynki w zakresach

Po piątkowej lekkiej wyprzedaży na giełdach dzisiaj nie widać śladu. Rynek wybronił wsparcie w strefie 1080-1085 na S&P500, co oddala perspektywę głębszej korekty

Publikacja: 23.11.2009 11:56

Kontrakty terminowe wskazują dzisiaj na dość wysokie otwarcie w USA i istotne będzie czy rynek będzie w stanie utrzymać wzrosty po otwarciu. W związku ze skróconym tygodniem handlu - w czwartek Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia - aktywność rynku może być ograniczona.

Wolumen w ostatnich dniach był i tak bardzo niski. W najbliższym dniach może być jeszcze niższy. Zakres 1080-1110 powinien do jutra się utrzymać.

Dzisiaj w centrum uwagi będą dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Oczekuje się wzrostu do najwyższego poziomu od ponad dwóch lata w związku z rządowym programem wsparcia podatkowego. Istotniejsze dla rynku będą jednak dane jutrzejsze.

We wtorek rano publikowany będzie indeks Ifo z Niemiec, na co mogą zareagować rynki europejskie i przede wszystkim notowania dolara. Następnie na rynek trafią zrewidowane dane PKB za 3 kwartał z USA oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board. W przypadku większej niespodzianki sentyment na rynkach może bardzo szybko się zmienić. Wybicie z zakresów wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Większy ruch może pojawić się dopiero w przyszłym tygodniu, po okresie świątecznym i po tzw. "Czarnym Piątku" , czyli dniu w którym amerykański detaliści wychodzą na plus. Silny impuls powinien pojawić się niedługo na eurodolarze, który już dość długo utrzymuje bardzo wąski zakres 1,48-1,50.

[b]EURPLN[/b]

Korekta wzrostowa na EURPLN zatrzymała się w ubiegłym tygodniu poniżej zniesienia 38,2% fibo przy 4,17. Poprawa sentymentu na rynkach w dniu dzisiejszym umacnia złotego. W najbliższym czasie możliwy będzie test poziomu 4,10. W tym tygodniu publikowane będą z Polski dane o sprzedaży detalicznej oraz o bezrobociu. Decyzję w sprawie stóp podejmie RPP. Złoty powinien reagować głównie na zmiany sentymentu na rynkach globalnych. Najbliższym oporem na EURPLN będzie wspomniany poziom 4,17

[b]EURUSD[/b]

Eurodolar kolejny raz utrzymał wsparcie w strefie 1,4820-1,4836. Dzisiaj w nocy dolar wyraźnie osłabiał się do większości walut i ten trend jest kontynuowany w handlu europejskim. Słabość dolara może wynikać z widocznej poprawy nastrojów na rynkach. Złoto kontynuuje hossę i odnotowuje kolejny szczyt trendu. Systematyczny wzrost cen złota jest sygnałem, że inwestorzy nie oczekują większego umocnienia dolara. O kruszcu coraz głośniej mówi się w mediach - długotrwały trend wzrostowy przyciąga uwagę dziennikarzy. Presja na dolara przybliża perspektywę wybicia górą z zakresu 1,48-1,50, ale poczekalibyśmy aż rynek sam pokaże kierunek. Dzisiaj w centrum uwagi dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

[b]GBPUSD[/b]

Funtdolar wybronił wsparcie przy 61,8% zniesieniu fibo (1,64975) i w nocy nastąpiło dynamiczne odbicie znoszące większość piątkowego ruchu spadkowego. Przy braku istotnych danych z Wielkiej Brytanii w najbliższych dwóch dniach rynek będzie głównie reagował na zmiany poziomu awersji do ryzyka. W środę publikowane będą zrewidowane dane o dynamice PKB za 3 kwartał. Najbliższym oporem będzie 1,6674. Wsparciem pozostaje poziom 1,65. Silniejszy impuls możliwy jest w dniu jutrzejszym po danych o zaufaniu konsumentów Conference Board.

Giełda
Marazm na Wall Street. Weekend przyniesie pokój handlowy?
Giełda
Nowy rekord hossy
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Byki w natarciu. WIG20 z nowym rekordem hossy
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Giełda
Analiza poranna – Optymizm przed amerykańsko-chińskimi rozmowami
Giełda
WIG20 znów z apetytem na 2800 pkt. DAX bije rekord