Poniedziałkowa sesja, przynajmniej pierwsza jej część, nie była zbyt emocjonująca. Główne indeksy warszawskiego parkietu zaczęły dzień na plusach i mimo przedpołudniowego ataku sprzedających, zakończył przedpołudniową część notowań na plusie. Gracze nie zareagowali na obniżenie, do 1,5 proc., przez resort finansów prognoz PKB dla naszego kraju na bieżący rok zapewne dlatego, że taki ruch już dawno uwzględniony był prze rynek.
Przed godz. 13 WIG 20 rósł o 0,69 proc. do 2293,48. W górę ciągnął go drożejący o 2,87 proc. KGHM. Inwestorom nie przeszkadzało, że ceny miedzi na światowych rynkach traciły w poniedziałek kolejne 0,7 proc. Tona czerwonego złota kosztowała 6935 USD. Z dużych spółek bardzo dobrze, drożejąc 2,9-3,1 proc., prezentowały się też Tauron i GTC. Ponad 0,6 proc. zyskiwało też PGNiG. Inwestorzy nie przestraszyli się, że nowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że przyjrzy się temu, jak zarządzana jest gazowa firma. Spośród sześciu tracących spółek z WIG 20 najmocniej, ponad 2 proc., taniał Boryszew. W przypadku tej spółki oznaczało to jednak zniżkę o jeden grosz.
Indeks szerokiego rynku WIG prezentował się gorzej niż WIG 20. Zyskiwał, ale tylko o 0,39 proc. do 43615,31 pkt. Indeksy średnich i małych firm były na minusie co świadczy o dużej wstrzemięźliwości rodzimych graczy. Na korekcyjny charakter poniedziałkowego odbicia mogą wskazywać również niewielkie obroty. W pierwszej części notowań właściciela zmieniły akcje za niewiele powyżej 220 mln zł z czego aż 200 mln zł przypadło na spółki z ekstraklasy.
Na innych parkietach europejskich również dominował kolor zielony. Główne giełdy zyskiwały 0,5-0,7 proc. Najwięcej, prawie 1,8 proc. rósł parkiet w Brukseli. Podobnie jak w Warszawie, zwyżki mogą mieć jednak korekcyjny charakter bo nie stoją za nimi żadne dane makroekonomiczne.
Nic nie wskazuje na to, żeby druga część notowań mogła przynieść zmiany na rynkach kapitałowych. Pusty kalendarz danych makroekonomicznych oznacza, że nie ma żadnego zagrożenia z tej strony. Również notowania na indeksy giełdy nowojorskiej sygnalizują, że rozpocznie ona handel na plusie. Futures na indeks S&P 500 przed godz. 13 zyskiwał ok. 0,5 proc.