Paneuropejski indeks stoxx 600 zyskał dziś mocno 1,44 proc. Rynek pozytywnie odebrał najnowsze sygnały z Europejskiego Banku Centralnego (ECB). W poniedziałek członek zarządu ECB Joerg Asmussen powiedział, że bank będzie kontynuował łagodną politykę pieniężną tak długo, jak to będzie konieczne. W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel Banku Japonii Ryuzo Miyao. Wspieranie gospodarek przez banki centralne było głównym czynnikiem, który w tym roku stał za długotrwałymi wzrostami globalnych indeksów. Zwyżki zakończyły się jednak w ubiegłym tygodniu, gdy Rezerwa Federalna (Fed) zasygnalizowała, że już wkrótce może ograniczyć program skupu aktywów.

Do wzrostów zachęciły tez dobre dane zza Oceanu. W marcu indeks S&P/Case-Shiller dla 20 największych amerykańskich metropolii, obrazujący zmiany cen nieruchomości w tych metropoliach, wzrósł o 10,9 proc. To najwyższa dynamika od kwietnia 2006 roku.

Z kolei publikowany przez Conference Board indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w maju do 76,2 pkt. z 69 pkt miesiąc wcześniej. To najwyższy odczyt od lutego 2008 roku. Dane pozytywnie zaskoczyły analityków.

Na finiszu główne indeksy najważniejszych europejskich parkietów odnotowały solidne zwyżki. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,62 proc., do 6.762,01 pkt. We Frankfurcie indeks DAX zyskał 1,16 proc. i wyniósł 8.480,87 pkt. Wzrosty odnotowała tez paryska giełda, na której indeks CAC 40 zwyżkował 1,39 proc. i wyniósł 4.050,56 pkt.