Rynki czekają na wystąpienie szefa Fed z nadzieją, że kolejna runda luzowania w USA tak jak rok temu poprawi nastroje. Naszym zdaniem, szanse na to są jednak niewielkie.
[srodtytul]EURUSD – śmieciowa Irlandia[/srodtytul] Pomimo wcześniejszej niechęci Francji i EBC wraca niemiecka propozycja udziału inwestorów prywatnych w rolowaniu greckiego długu – to może oznaczać szybsze porozumienie ws. następnego dużego pakietu dla Grecji. Z włoskiej sceny politycznej (również ze strony opozycji) nadeszły deklaracje poparcia dla oszczędności. Na takich przesłankach od wczorajszego południa obserwujemy odreagowanie w notowaniach euro i na rynkach akcji po wcześniejszej wyprzedaży. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż było to przede wszystkim odreagowanie po panicznej przecenie. Nadal bowiem brakuje konkretów, które trwale mogłyby odwrócić sytuację na rynku obligacji krajów peryferyjnych. Przykładem jest decyzja agencji Moody’s o obniżeniu ratingu Irlandii do poziomu śmieciowego – ryzyko obniżenia ratingu dotyczy też Włoch.
To od sytuacji w strefie w największym stopniu będą w najbliższych dniach zależały notowania euro ([link=http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=21734 " target="_blank"]aktualny opis techniczny pary znajduje się w pulsie rynku[/link]).
[b]Rynki akcji, złoto [/b]– podział w Fed dał inwestorom nadzieję Opublikowane sprawozdanie z czerwcowego posiedzenia Fed wskazuje, iż kilku członków sugerowało, iż w negatywnym scenariuszu należy rozważyć dalszą ekspansję monetarną. Miało to miejsce jeszcze przed bardzo słabym czerwcowym raportem z rynku pracy. Tym samym można jednoznacznie powiedzieć, iż w Fed jest obóz skłonny poprzeć kolejną rundę luzowania ilościowego. Jednocześnie jednak kilku członków zasugerowało, iż pomimo pogorszenia perspektyw makroekonomicznych Fed może być zmuszony zacieśniać politykę szybciej niż obecnie oczekuje rynek (pierwsza podwyżka widziana jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału).
Tak więc w Fed rysuje się wyraźny podział – to czyni sytuację interesującą przed dzisiejszym wystąpieniem Bena Bernanke w Kongresie. Rynki akcji i złota zareagowały pozytywnie na publikację minutes wietrząc szansę na ekspansję monetarną. Naszym zdaniem szansę na taki ruch ciągle nie są duże, a Fed zdecyduje się na taki ruch dopiero gdy perspektywy gospodarcze będą naprawdę słabe.