Umacniająca się od początku tego roku złotówka powinna pomagać przede wszystkim PGNiG, który gaz sprzedaje w Polsce, a płaci za niego w dolarach, obecnie ponad 500 USD za 1 tys. m sześc. – mówi „Parkietowi" Tomasz Kasowicz, analityk Erste Group. Ostrożne szacunki pokazują, że może to obniżać koszt zakupu surowca o około 300 mln zł, tylko w I kwartale tego roku.
- Na drugim biegunie jest z kolei KGHM. Na ruchu walutowym traci najwięcej, bo całość produkcji sprzedaje w walucie, a koszty ponosi w złotówkach – dodaje Tomasz Kasowicz. Mocna złotówka może zagrozić krajowym spółkom chemicznym, bo te większość kosztów ponoszą w złotówkach.
- W przypadku grupy Ciech może to skutkować przychodami niższymi o 17 mln zł w I kwartale tego roku. Mniejsza znaczenie kursy walut mają dla spółek nawozowych, bo najbardziej wrażliwa jest soda, główny produkt wytwarzany przez grupę Ciech – mówi „Parkietowi" Tomasz Kasowicz, analityk Erste Group. - W przypadku pozostałych grup chemicznych, które ponad 50 proc. wysyłają na eksport należy oczekiwać niższej dynamiki sprzedaży eksportowej – dodaje Tomasz Kasowicz.