- Umocnienie złotego przełoży się negatywnie na wyniki JSW, która jest eksporterem węgla. Spółka rozlicza ceny surowca w dolarach i euro. W związku z umocnieniem złotego te ceny będą niższe, co przełoży się negatywnie na jej wyniki - powiedział dla "Parkietu" Maciej Hebda z Espirito Santo.
- Pozytywny wpływ zauważalny będzie natomiast w wypadku spółek paliwowych, czyli Orlenu i Lotosu. Obydwie spółki importują ropę. Dzięki umocnieniu złotego surowiec będzie dla nich tańszy. Firmy będą ponadto w stanie obniżać ceny w detalu przy jednoczesnym poszerzeniu marży. Dodatkowo, pozytywny wpływ na wyniki będzie miało przeszacowanie kredytów walutowych. Trudno już teraz wyrokować, jaki będzie wpływ umocnienia złotego na wyniki spółek w całym I kwartale ze względu na dużą nieprzewidywalność dotyczącą przyszłych kursów. Od początku roku kurs euro spadł z 4,4 zł do 4,1 zł, co należy uznać za wysoką zmienność - dodał.
- Kurs złotego ma szczególnie duże znaczenie dla wyników spółek posiadających kredyty denominowane w zagranicznych walutach oraz dla firm stosujących hedging. W perspektywie kwartału silne umocnienie złotówki może skutkować kilkusetmilionową stratą na otwartej pozycji zabezpieczającej - powiedział dla "Parkietu" Paweł Puchalski z DM BZ WBK.