Fed podyktuje nastroje na rynku

Przed rozpoczęciem pierwszej w tym tygodniu sesji na starym kontynencie kurs euro w stosunku do dolara konsoliduje się przy wsparciu na poziomie 1,31

Aktualizacja: 16.02.2017 23:39 Publikacja: 12.03.2012 10:20

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

W dalszej części dnia możliwe są zniżki na eurodolarze i testowanie dołka z połowy lutego usytuowanego na poziomie 1,2975. W piątek wieczorem specjalny komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (ISDA) zmienił wcześniejsze zdanie i zdecydował, że w przypadku Grecji wystąpiło zdarzenie kredytowe, a co za tym idzie zostaną uruchomione CDS-y na grecki dług. Decyzja ta była pochodną zastosowania przez rząd w Atenach klauzuli CAC, przymuszającej do zamiany obligacji przez inwestorów, którzy dobrowolnie nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Rozliczenie CDS-ów zaplanowane jest na 19 marca, a ich wartość szacowana jest na 3 mld dolarów. Przy skali obecnych problemów kwota ta wydaje się niewielka i prawdopodobnie z tego względu decyzja ISDA nie wywołała w zasadzie żadnej reakcji na rynku. Najważniejsze wydarzenia dzisiejszego dnia to zamiana greckiego długu oraz szczyt ministrów finansów strefy euro. Głównymi tematami dyskutowanymi na spotkaniu Eurogrupy będą kolejne kroki związane z planem ratunkowym dla Grecji (w tym wypłata kolejnych transz w zatwierdzonym ostatnio drugim pakiecie pomocowym) oraz podatek od transakcji finansowych.

Na dziś nie są zaplanowane żadne ważne odczyty makroekonomiczne. Podawana co poniedziałek wartość skupu obligacji przez ECB w ramach programu SMP, nie przyciąga już uwagi inwestorów, gdyż w praktyce program został zawieszony po przeprowadzeniu drugiej LTRO. Rynek już powoli wyczekuje jutrzejszego posiedzenia FOMC, na którym zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Ponadto w środę w słowach Bena Bernanke inwestorzy będą wyszukiwali potwierdzenia ubiegłotygodniowych doniesień The Wall Street Journal o planowanej trzeciej rundzie luzowania ilościowego. Przewidujemy, że prezes Fed znów nie powie nic o QE3, pogarszając tym samym sentyment rynkowy i wpływając na spadki na eurodolarze. W tym tygodniu decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie również Narodowy Bank Szwajcarii. Z innych danych makroekonomicznych w tym tygodniu ze Stanów Zjednoczonych poznamy produkcję przemysłową, inflację CPI, indeks Filadelfia Fed oraz indeks Uniwersytetu Michigan, natomiast z Europy pojawi się indeks instytutu ZEW oraz inflacja konsumencka.


Złoty tydzień rozpoczyna od lekkiej straty wartości. W godzinach porannych kurs EUR/PLN znajduje się przy poziomie 4,10, a USD/PLN przy poziomie 3,125. W dalszej części dnia możliwe jest osłabienie złotego odpowiednio do poziomu 4,1250 oraz 3,1550. Skośność opcyjnych strategii korytarzowych (delta 25, 1M) przybiera wartości wyraźnie poniżej średniej z ostatniego roku. W przypadku EUR/PLN jest niższa o 0,44 odchylenia standardowego, w przypadku USD/PLN o 0,8 odchylenia standardowego, co świadczy o utrzymującym się pozytywnym sentymencie w stosunku do rodzimej waluty. Jednak w kategoriach sygnału ostrzegawczego należy postrzegać fakt, że wyraźnie w ostatnich dniach podnosi się krótszy koniec implikowanej krzywej zmienności EUR/PLN. W tym tygodniu z rodzimej gospodarki poznamy inflację CPI za luty, bilans płatniczy, podaż pieniądza oraz dane o płacach i zatrudnieniu.


Sporządził:


Szymon Zajkowski,


Bartosz Sawicki


Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia