Choć atmosfera na rynkach o poranku zdawała się dość pozytywna dzięki wynikom wczorajszych wyborów w Grecji, giełdom nie udało się dziś wypracować wzrostów. Optymizm wywołała wiadomość, że prawicowa Nowa Demokracja zdobyła w niedzielnych wyborach 29,7 procent głosów, a PASOK 12,3 procent. Dzięki premii za wygraną w postaci dodatkowych 50 foteli, konserwatyści wraz z socjalistami będą mieli 162 miejsca w 300-osobowym parlamencie.

Inwestorzy obawiali się, że zwycięży Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA), która poprzez odrzucenie założeń porozumienia z pożyczkodawcami mogłaby doprowadzić do wystąpienia Aten z unii walutowej.

Optymizm został przyćmiony przez sytuację na hiszpańskim rynku długu. Sytuacja diametralnie zmieniła się po tym, jak rentowności dziesięcioletnich hiszpańskich obligacji wzrosły przed południem do najwyższego w historii strefy euro poziomu 7,14 procent. Rekordowo rosły też koszty obsługi zadłużenia Włoch. Inwestorzy obawiają się, że Hiszpania będzie następna w kolejce po międzynarodową pomoc. Grecja, Portugalia i Irlandia zostały zmuszone do sięgnięcia po wsparcie, kiedy rentowności ich obligacji wzrosły powyżej siedmiu procent.

Inwestorzy w Nowym Joru nie robili dziś gwałtownych ruchów. Główne indeksy oscylowały wokół poziomów z piątkowego zamknięcia. Gracze czekają na rozstrzygnięcia siódmego szczytu G20, który rozpoczął się dziś w meksykańskim mieście Los Cabos na południowym krańcu Półwyspu Kalifornijskiego. Przedstawiciele potęg gospodarczych będą radzić, jak zmusić do działania strefę euro. Oczekiwana jest ostateczna decyzja o dokapitalizowaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego tak, aby mógł skutecznie walczyć z kryzysem. Jeżeli G20 sfinalizuje porozumienie, MFW będzie bogatszy przynajmniej o 430 mld dol. deklarowane w kwietniu tego roku.

W tym tygodniu na środę zaplanowane jest również jest posiedzenie Fedu, co dodatkowo wprowadza atmosferę oczekiwania. Na finiszu niewielkie zmiany indeksów. Wskaźnik blue chipów Dow Jones stracił 0,20 proc., a indeks szerokiego rynku S&P500 zyskał 0,14 proc. Większą zmienność wykazał technologiczny Nasdaq zyskując 0,78 proc.