Skala spadku pozwala na twierdzenie o zakończeniu wzrostu, jaki miał miejsce w czerwcu. Jako że wspomniany wzrost z założenia miał być korekcyjny, to ostatni spadek może być powrotem do trendu spadkowego, jaki rozpoczął się jeszcze w lutym. Jeśli to założenie jest poprawne, to obecna przecena może zaprowadzić WIG20 nie tylko do okolicy 2000 pkt, ale jeszcze niżej.
Piątkowe notowania zakończyły się wprawdzie wzrostem cen, ale wzrost ten nie miał poparcia w wielkości obrotu. Dodatkowo zakupy dotyczyły w dużej mierze spółek defensywnych. To są argumenty za tym, by nadal oczekiwać spadku. Te oczekiwania mogą się zmienić, jeśli szczyt z 5 lipca zostanie pokonany.
Posucha w publikacjach danych makroekonomicznych, jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu, tym razem się już nie powtórzy. Już od poniedziałku uczestnicy rynku będą bombardowani nowymi wiadomościami. Poznamy tego dnia inflację w strefie euro oraz dynamikę amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Pojawi się także wartość wskaźnika aktywności przemysłu w rejonie Nowego Jorku. We wtorek zapoznamy się z wartością niemieckiego wskaźnika oczekiwań gospodarczych ZEW oraz opublikowana zostanie amerykańska inflacja. Tego dnia w planie będzie jeszcze amerykańska produkcja przemysłowa oraz wystąpienie Bena Bernankego przed Senacką Komisją Bankową. W środę także pojawi się produkcja przemysłowa, ale tym razem polska. Z USA nadejdą wieści z rynku nieruchomości (liczba pozwoleń na budowę oraz nowy budów). Tym razem Ben Bernanke wystąpi przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Czwartek to zwyczajowo dzień publikacji danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, ale przed końcem dnia poznamy również sprzedaż domów na rynku wtórnym, wartość wskaźnika aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii oraz indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board. Koniec tygodnia będzie już spokojny. W piątek nowością będzie wartość polskiej inflacji basowej.
Równolegle rozkręcać się będzie sezon publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek. W poniedziałek swój raport ogłosi m.in. Citigroup, a we wtorek Coca-Cola, Goldman Sachs, Intel i Yahoo. Środa zarezerwowana jest dla Bank of America, Bank of New York, eBay i IBM. W czwartek przypomni o sobie PKN Orlen, publikując szacunki wyników za II kw. W USA raporty opublikują: AMD i Microsoft. Piątek to dzień publikacji wyników finansowych GE oraz Xeroksa.