Niezdecydowanie na Wall Street

Rezerwa Federalna USA zwiększyła program skupu aktywów co spodobało się inwestorom. Jednocześnie Fed obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA. Wall Street kończy sesję niewielkimi zmianami indeksów

Aktualizacja: 13.02.2017 04:20 Publikacja: 12.12.2012 22:19

Niezdecydowanie na Wall Street

Foto: Bloomberg

Od początku sesji w Nowym Jorku panował umiarkowany optymizm. Inwestorzy raczej czekali w spokoju na to co zrobi amerykańska Rezerwa Federalna. Zgodnie z przewidywaniami większości analityków Rezerwa postanowiła, że zwiększy program skupu aktywów do 85 miliardów dolarów miesięcznie. Fed podał jednocześnie, że nie zmienia stóp procentowych, pozostawiając główną z nich w przedziale 0-0,25 procent. Jest to decyzja zgodna z prognozami analityków. Dotychczas Fed wydawał co miesiąc 40 miliardów dolarów w ramach trzeciej rundy luzowania ilościowego (QE3) i 45 miliardów dolarów w ramach tak zwanej "Operacji Twist".

"Operacja Twist", w ramach której Fed sprzedaje krótkoterminowe obligacje, a za uzyskane w ten sposób fundusze kupuje papiery o dłuższym terminie zapadalności, wygasa jednak pod koniec grudnia. Z tego powodu amerykański bank centralny zapowiedział zwiększenie wartości programu skupu długoterminowych aktywów (QE3) o 45 miliardów dolarów miesięcznie.

Amerykański bank centralny podał także, iż pozostawi stopy procentowe blisko zera między innymi dopóki stopa bezrobocia pozostanie powyżej 6,5 procent. Przedstawiciele Fedu powtórzyli, że bank będzie skupować aktywa dopóki nie poprawi się sytuacja na amerykańskim rynku pracy.

Później na konferencji prasowej Fed poinformował, że obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w USA w kolejnych latach. Amerykańscy bankierzy centralni oczekują, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nie zmienią się do 2015 r. Nowa prognoza Fed zakłada wzrost PKB w 2013 roku od 2,3 do 3 proc. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego mówiła o wzroście PKB o 2,5-3 proc. Wzrost w 2014 roku wyniesie w ocenie Fed 3-3,5 proc. wobec 3-3,8 proc. prognozowanych wcześniej.

Według amerykańskiego banku centralnego stopa bezrobocia w USA wyniesie średnio od 7,4 do 7,7 proc. w czwartym kwartale przyszłego roku. Wcześniej Fed zakładał 7,6-7,9 proc.

Te prognozy trochę osłabiły nastroje, a indeksy obniżyły i tak niezbyt wysokie loty. Na finiszu Dow Jones stracił 0,02 proc., a technologiczny Nasdaq zniżkował 0,28 proc. Spadkom oparł się indeks szerokiego rynku S&P500 ale wzrósł symbolicznie o 0,04 proc.

Giełda
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Cofnięcie indeksów w Warszawie. WIG utrzymał 100 tys. pkt.
Giełda
Słabość na tle otoczenia
Giełda
Warren Buffett odchodzi z Berkshire Hathaway. Czy to powód do paniki czy raczej okazja?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Poniedziałek na GPW: Erste kupuje Santander BP, analityk nie wierzy w Budimex
Giełda
Indeksy w Warszawie oddalają się od szczytów hossy