Nowe szczyty na europejskich parkietach

Indeksy europejskich giełd wspięły się na najwyższe poziomy od niemal 2 lat. Wzrosty wsparły oznaki ożywienia wzrostu w Niemczech

Aktualizacja: 16.02.2017 01:08 Publikacja: 24.01.2013 18:31

Nowe szczyty na europejskich parkietach

Foto: Bloomberg

paneuropejski indeks stoxx 600 zyskał dziś 0,23 proc. i osiągnął najwyższy poziom od lutego 2011 roku. Na plus zaskoczyły dzis Niemcy, gdzie indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym wyniósł w styczniu 2013 roku 48,8 pkt. wobec 46,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że w badanym okresie wartość indeksu wyniesie 46,8 pkt. Równie dobrze wygląda odczyt dla sektora usług Niemiec. W badanym okresie indeks PMI dla sektora wyniósł 55,3 pkt. wobec 52,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca – podano wstępne wyliczenia. Prognozy analityków wskazywały, że indeks ten wyniesie 52,0 pkt., bez zmian.

Znacznie słabiej prezentują się wyniki drugiej gospodarki strefy euro. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, wyniósł w styczniu 2013 r. 42,9 pkt.  Miesiąc wcześniej wartość indeksu wyniosła 44,6 pkt. W recesji pozostaje także sektor usług w Francji.

Inwestorzy dobrze odebrali tez informacje z Chin. Aktywność sektora przemysłu drugiej gospodarki świata była w styczniu najwyższa od dwóch lat.

Zwyżki europejskich indeksów nabrały tempa pod koniec sesji, gdy po otwarciu giełd w USA indesk S&P 500 po raz pierwszy od grudnia 2007 roku przekroczył poziom 1500 punktów. ego zwyżek nie zdołały ograniczyć spadki akcji Apple, który informował o niższych od prognoz przychodach ponieważ sprzedaż iPhone'ów rozczarowała. Akcje spółki zniżkowały o 10,9 procent.

Do zwyżek indeksów przyczyniała się publikacja pozytywnych danych makroekonomicznych z USA. Liczba nowych bezrobotnych zmalała w ubiegłym tygodniu do najniższego poziomu od pięciu lat, a aktywność przemysłu była w styczniu najwyższa od dwóch lat.

Mamy środek sezonu wynikó spółęk i rynki bacznie śledzą raporty kwartalne. Wśród 133 spółek notowanych w ramach S&P 500, które do czwartku rano opublikowały swe wyniki, 66,9 procent przekroczyło prognozy, wynika z danych Thomson Reuters. W ostatnich czterech kwartałach prognozy przekraczało średnio 65 procent firm.

Nastroje inwestorów wspiera też postęp w rozmowach budżetowych w USA. W środę wieczorem Izba Reprezentantów przyjęła plan Republikanów, który pozwoli USA dalej zaciągać pożyczki, bez potrzeby podniesienia limitu zadłużenia - dzięki temu państwo będzie mogło funkcjonować do połowy maja. Dopiero wtedy amerykańscy politycy będą musieli osiągnąć porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia, który obecnie wynosi 16,4 biliona dolarów i według szacunków byłby osiągnięty w lutym-marcu.

Na finiszu główne indeksy europejskich giełd zanotowały zwyżki. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,09 proc., do 6264,91 pkt. We Frankfurcie indeks DAX zyskał o 0,53 proc. i wyniósł 7748,13 pkt. Również w Paryżu zapanowały pozytywne nastroje - CAC 40 zwyzkował o 0,7 proc. i wyniósł 3752,17 pkt.

Giełda
Wzrostowy tydzień na Wall Street, WIG spokojny przed wyborami
Giełda
Podaż wygrywa tydzień
Giełda
Piątek na GPW: "Wpadka" Dino, błysk PGE, Wielton rozczarowuje
Giełda
Niedźwiedzi tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
Byki znów próbując coś ugrać na GPW
Giełda
Rekordy energetyki