Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.05.2016 06:00 Publikacja: 14.05.2016 06:00
Sobiesław Kozłowski, analityk, Raiffeisen Brokers
Foto: Archiwum
Ta uproszczona definicja dobrze opisuje aktualne zawirowania z oczekiwaną obniżką ratingu Polski przez agencję Moody's. Być może jeszcze lepiej charakterystykę rynków finansowych spuentował George Soros, mówiąc: „Bądź chciwy, gdy inni się boją, bój się, gdy inni są chciwi".
W krótkoterminowym ujęciu warto zwrócić uwagę, że obniżenie ratingu Polski w połowie stycznia br. przez agencję Standard & Poor's nastąpiło w trakcie kulminacji przeceny akcji na GPW i o prawie tydzień uprzedziło lokalne minimum na WIG. Następnie do końca marca indeks szerokiego rynku zyskał blisko 16 proc. Wiarygodność tego ruchu została potwierdzona zarówno przez kurs USD/PLN, jak i rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych. Od końca stycznia do początku kwietnia PLN umacniał się wobec dolara amerykańskiego, natomiast rentowność dziesięcioletnich obligacji Skarbu Państwa spadała (ceny rosły).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja czwartkowa na giełdzie warszawskiej skończyła się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,57 procent przy obrocie zbliżonym do 1,19 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG spadł o 0,56 procent przy aktywności przekraczającej 1,56 miliarda złotych.
WIG20 stracił na wartości 0,6 proc. Udało mu się jednak obronić okrągły poziom 2800 pkt. Przecena nie ominęła też "misiów". mWIG40 spadł 0,5 proc., a sWIG80 1 proc.
Czwartek przyniósł schłodzenie nastrojów na GPW. WIG20 przez cały dzień był pod kreską. Inwestorzy żyli m.in. wynikami PZU i GPW czy też propozycją dywidendy Kruka. Faworytów rynkowych wskazał też DM BOŚ.
Europejskie rynki szukają gruntu na dzisiejszej sesji. Po wczorajszych spadkach i słabszym otwarciu część indeksów zbliża się do zamknięcia dnia na plusach.
Wczorajsza sesja na Wall Street miała mieszany przebieg. Z jednej strony spółki technologiczne zyskały 0,6%, ale z drugiej – przemysłowy indeks Dow Jones stracił 0,2%. Dziś jednak dominują korekcyjne nastroje, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy kierują się na południe. Podobnie wygląda sytuacja na Starym Kontynencie.
Czwartkowy poranek na rynkach wypada blado. Indeksy akcji na ogół tracą, mocno tanieje także ropa naftowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas