Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tomasz Hońdo, starszy analityk, Quercus TFI
Średni deklarowany udział gotówki w portfelach podniósł się do 5,5 proc. To jeden z najwyższych historycznie odczytów, charakterystyczny dla okresów kryzysowej paniki (podobne poziomy odnotowano np. po upadku Lehman Brothers oraz w szczycie obaw przed rozpadem strefy euro).
I kolejny objaw powszechnego sceptycyzmu: przewaga zarządzających deklarujących ponadnormatywny udział akcji w portfelach (czyli tzw. przeważenie akcji) nad tymi, którzy deklarują niższy od „normy" udział (czyli niedoważenie), wynosi zaledwie 6 pkt proc. To poziom bliski niemal czteroletnim minimom. Z kontrariańskiego punktu widzenia do szczęścia brakowałoby tylko tego, by ten wskaźnik spadł poniżej zera (czyli aby większość deklarowała niedoważenie) – historycznie to właśnie wtedy bardzo opłacało się na przekór nastrojom akumulować akcje. Na razie panuje daleko posunięty sceptycyzm, ale nie widać jeszcze paniki (pytanie jednak, czy musimy wejść w etap paniki).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja wtorkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Tym razem to największe spółki błyszczały na GPW. WIG20 zyskał we wtorek 0,9 proc. i znów zbliżył się do szczytów hossy.
Europejskie indeksy pozostają dziś w lekkim zawieszeniu. Najlepszy sentyment widać na niemieckim rynku, gdzie DAX zyskuje lekko ponad 0,5%. Nieco słabiej radzi sobie FTSE 100 oraz CAC40, gdzie wzrosty sięgają ok. 0,4%. Spadki notuje za to szwajcarski indeks SMI, który traci prawie 0,2%.
Poprawa nastrojów na GPW. Temat ceł na razie znów zszedł na dalszy plan na czym korzystają największe spółki naszego rynku.
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.