Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Soroczyński, główny ekonomista, KUKE
W miarę stabilnie/przewidywalnie powinien bowiem kształtować się nasz eksport kierowany na rynki krajów UE– stanowiący wszak przeszło trzy czwarte naszej całej sprzedaży. Owszem, można będzie z zainteresowaniem popatrzeć, czy tempo wzrostu eksportu do Niemiec ponownie wzrośnie z 6,2 proc. notowanych po trzech miesiącach roku i 8,7 proc. po łącznie czterech miesiącach, czy też jednak będziemy mieli drobną korektę. Być może też tempo sprzedaży do pozostałych (poza Niemcami) krajów strefy euro wzrośnie nieco z pokazywanych przed miesiącem 3 proc., a do pozostałych członków Unii zwiększy się ponad sprawozdawane ostatnio 3,9 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoczone i temat wojny handlowej.
Indeksy na GPW poniedziałkową sesję zaczęły od cofnięcia. Inwestorzy czekają na konkrety w sprawie ceł.
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.